Arābu līga veidos kopēju armiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Arābu līga lēmusi izveidot vienotus bruņotos spēkus, lai dotu pretsparu arvien lielāku ietekmi gūstošajiem džihādistiem vairākās arābu zemēs. Par to noslēgta vienošanās Ēģiptes galvaspilsētā Kairā, laikā, kad Jemenā nemiernieki turpinājuši pārņemt jaunas teritorijas par spīti sāktajiem arābu valstu uzlidojumiem no gaisa. Netiek izslēgts, ka jaunā armija pēc izveidošanas varētu tikt nosūtīta tieši uz Jemenu.

Laikā, kad Eiropas Savienībā saistībā ar karadarbību Ukrainā atkal aktualizēts jautājums par vienotu Eiropas armiju, Arābu līga saistībā ar karadarbību Jemenā un citās reģiona valstīs jau apstiprinājusi tās izveidošanu. Lai cīnītos pret reģionā pastāvošajiem draudiem, kas lielākoties saistīti ar islāma ekstrēmistu ideju un kaujinieku ietekmes izplešanos, tiks izveidota vienota jaunas arābu armijas komandstruktūra, kas drīzumā  lems par to, kas to veidos un kādi tai būs uzdevumi.

Pagaidām nav zināms, cik no 22 Arābu līgas dalībvalstīm šajā projektā piedalīsies, taču Ēģipte, kurai ir lielākā un spēcīgākā arābu pasaules armija, jau paziņojusi, ka spēkus varētu veidot aptuveni 40 000 elitāru vienību karavīri, kurus atbalstīs iznīcinātāji, karakuģi un bruņutehnika.

Pagaidām arī netiek apstiprināts, vai šie spēki varētu tikt izmantoti, lai palīdzētu Jemenas likumīgajai valdībai, kura cīnās ar faktiski valsts apvērsumu realizējušiem šiītu nemierniekiem jeb tā sauktajiem husītiem.

Tomēr domājams, ka tieši šis konflikts varētu būt pirmais pārbaudījums jaunajai armijai. Pagaidām gan Arābu līgas sanāksmes laikā vien apstiprināts, ka tiks turpināta šiītu nemirnieku pozīciju bombardēšana, ko Saūda Arābijas vadībā realizē desmit valstis.

"Arābu pasaules izaicinājumi kļuvuši skaidri - Jemena stāv bezdibeņa malā, visi miermīlīgie risinājumi ir izsmelti, lai izbeigtu husītu apvērsumu un atjaunotu leģitimitāti. Tāpēc uzlidojumi turpināsies, līdz husītu bruņotie grupējumi neatkāpsies un nenoliks ieročus," norāda Arābu līgas ģenerālsekretārs Nabils Erabi.

Jemena pēc valsts ziemeļu un dienvidu daļas apvienošanas 1990.gadā pārdzīvojusi virkni asiņainu pilsoņu konfliktu, pēdējais no kuriem aizsākās Arābu pavasara laikā, kad savu amatu bija spiests pamests valsti faktiski 33 gadus valdījušais autoritārais līderis Abdulla Salehs. Tiek uzskatīts, ka tieši viņš varētu stāvēt aiz jaunākā pēdējā gada laikā notikušā apvērsuma galvaspilsētā Sanā, jo viņa lojālisti pievienojušies nemierniekiem.

Uz Arābu līgas sanāksmi Sarmelšeihā viņš gan bija ieradies, lai lūgtu pārtraukt ofensīvu pret nemiernieku pozīcijām un turpināt risināt konfliktu politiskā un diplomātiskā ceļā: "Mani mīļie brāļi, Jemenā pašlaik notiek traģēdija. Lūdzu, nepadariet situāciju vēl sliktāku, ņemot vērā to, ko mēs esam pārdzīvojuši pēdējos četrus gadus. Četrus sausuma, bada un baiļu gadus."

Pretējās domās ir 2012.gadā ievēlētais Jemenas prezdients Abd-rabuhs Mansurs Hadi, kuram nācās bēgt no galvaspilsētas. Viņš šiītu nemierniekus nosaucis par Irānas pakalpiņiem un vainojis Irānu jaunāko nemieru izraisīšanā un finasnēšanā. Husītu līderi uz to atbildējuši, ka viņš pats savukārt esot Saūda Arābijas un ASV pakalpiņš, solot  nenolikt ieročus un neatstāt galvaspilsētu par spīti uzlidojumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti