Rudīte Spakovska: Vai brīvības cīnītāji nekļūdīgāki par pašu pāvestu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Stambulas konvencijas juridiskā analīze vedina uz interesantiem secinājumiem – Satversmes preambulā minētie brīvības cīnītāji nu ir no kļūdām brīvi latviskās dzīvesziņas un kultūras avoti. 

Kā tas noticis, varam izlasīt Tieslietu ministrijas juridiskajā analīzē par Stambulas konvencijas iespējamo ietekmi uz Latvijas tiesību sistēmu. Bet, ja slinkums pētīt analīzi, vienkāršojot tas notiek šādi:

  1. Satversmes preambula saka, ka jāgodina brīvības cīnītāji;
  2. Brīvības cīnītāji lielākoties bija vīrieši;
  3. Godināšana paredz, ka brīvības cīnītāji nevar būt kaut ko izdarījuši nepareizi.

No tā secinām: dzimumu līdztiesības problēmu nav, jo godinātie brīvības cīnītāji nevarētu būt dominējuši pār sievietēm.

Diemžēl neesmu iepazinusies ar pētījumiem, kā tur bija ar dzimumu līdztiesību brīvības cīnītāju laikā. Nezinu, par kuriem brīvības cīnītājiem ir runa Satversmes preambulā. Vai tie ir 1918.gada? 4.maija "PAR" balsotāji? Barikāžu dalībnieki? Padomju laika disidenti? Brīvības cīnītāju termina precizēšana noteikti varētu būt nākošais Tieslietu ministrijas dokumenta temats.

Bet interesantāk ir paņemt šo apgalvojumu un padomāt par to plašāk. Ja brīvības cīnītāji ir nekļūdīgāki par pāvestu un ir latviešu dzīvesziņas un sabiedrības attiecību avots, tad varam secināt, ka:

  • Brīvības cīnītājiem godināšana izpaužas kā absolūta tiesiskā imunitāte – jo nav iespējams, ka viņi būtu izdarījuši noziegumu, pārkāpumu vai vienkārši rīkojušies ne pārāk labi. Īpaši interesanti kļūs tad, ja preambulas ietvaros brīvības cīnītāju rindās ieskaitītu arī daudzos tūkstošus barikāžu dalībnieku. Tad policijai par ātruma pārkāpšanu pietiktu uzrādīt barikāžu dalībnieka nozīmīti un traukties tālāk;
  • Ja brīvības cīnītāji ir kā sava veida brīnumzālītes panākuši, ka Latvijas sabiedrībā nav nevēlamo parādību… Velti uztraucamies par korupciju, nodokļu nemaksāšanu, mežu piemēslošanu, kūlas dedzināšanu. Šīm viennozīmīgi sabiedrībā nevēlamajām parādībām nevajadzētu eksistēt, jo juridiskā analīze liek mums domāt šādi:
  1. Godināmie brīvības cīnītāji 100% bija cilvēki (vīrieši tikai lielākoties, tā kā šī argumentācijas ķēde ir vēl stiprāka!);
  2. Godināšana paredz, ka brīvības cīnītāji nevar būt kaut ko izdarījuši/dara nepareizi;
  3. No tā izriet, ka Latvijā nav no pagātnes mantotu problēmu. Piemēram, kūlas dedzināšana vai kukuļdošana. Pateikt, ka pagātnē dedzinājām kūlu (kas šobrīd tiek uzskatīts par sliktu uzvedību) un šobrīd to apkarojam, nozīmē negodāt brīvības cīnītājus, jo nevar būt, ka viņi būtu tādu pretsabiedrisku darbību veikuši! (šeit var ievietot jebkuru nevēlamu parādību, kam tiek piesaukta izcelsme sabiedrības vēsturiskajā pieredzē).

Nezinu, kā jums, bet man ir bail. Un šoreiz par to, ka, ja šādi ir Tieslietu ministrijas standarti juridiskajai analīzei, tad kādu ministrija veido Latvijas tiesību telpu?

Un šeit interesentiem ir pieminētais citāts no analīzes:
Vissvarīgākie preambulas elementi Stambulas konvencijas kontekstā ir sekojoši:

  • "Latvijas tauta godina savus brīvības cīnītājus, piemin svešo varu upurus, nosoda  komunistisko un nacistisko totalitāro režīmu un to noziegumus".  Šim pretējs ir Stambulas  konvencijas preambulā teiktais, proti: "vardarbība pret sievietēm liecina par vēsturiski izveidojušos sieviešu un vīriešu varas nevienlīdzīgu sadalījumu, kura dēļ vīrieši dominē pār sievietēm un diskriminē sievietes un ir apgrūtināta sieviešu pilnīga attīstība". Ja Satversmes preambula skaidri pasaka, ka Latvijas tauta godina savus brīvības cīnītājus, piemin svešo varu upurus, tad Latvijas tauta nevar piekrist Starptautiskā līgumā ietvertam apgalvojumam par to, ka Latvijas vīrieši dominē pār Latvijas sievietēm un diskriminē sievietes, un apgrūtina sieviešu pilnīgu attīstību. Bez Latvijas brīvības cīnītājiem, kuri pārsvarā bija tieši Latvijas vīrieši, mums nebūtu tagad savas valsts. Mēs nevaram godāt savus brīvības cīnītājus, vienlaicīgi  pasakot, ka viņi jau toreiz (vēsturiski) apgrūtināja sieviešu pilnīgu attīstību  un dominēja pār sievietēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti