Māris Rīmenis: Zālamana lēmumu sportā gaidot

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šķiet, ka sen pirms olimpiskajām spēlēm pasaulei nav nācies saskarties ar tik daudzām globālām problēmām, kas var ietekmēt spēļu norisi un pēc sarīkojuma arī spēļu mājvietu. Par ekonomiskajām Brazīlijas problēmām šoreiz nerunāsim, valstī ir recesija un kādas būs spēļu sarīkošanas sekas vēl redzēsim pēc daudziem gadiem. Nopietnas izvēles priekšā ir arī ietekmīgākie pasaules sporta politiķi, šoreiz ar to domājot Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) un lielāko federāciju vadību. Kutelīgākais jautājums – spriedums par Krievijas atlētu diskvalifikāciju.

Iepriekš pieņemtais lēmums par vieglatlētu diskvalifikāciju, atklāti sakot, pārsteidza. Ne tāpēc, ka pārsteigums būtu pašu Krievijas sportistu neatļauto līdzekļu lietošana, bet starptautiskās federācijas IAAF lēmums. Jaunais prezidents Sebastjans Ko un viņa līdzgaitnieki bija pietiekami nelokāmi, lai pēc daudzkārtējiem dopinga lietošanas gadījumiem un pārkāpumiem pašā kontrolē pateiktu skaidru – nē!

Drosmīgs lēmums, ja runa ir par Krievijas sportistiem, vienu no varenākajām sporta nācijām. Drosmīgs, bet patiess un pamācošs.

Līdz starptautiskās sporta arbitrāžas tiesas (CAS) lēmumam ceturtdien 21.jūlijā Šveicē šis ierobežojums paliek spēkā. Izņēmums ir vien atsevišķu sportistu pielaišana olimpiskajām spēlēm, kuri jau iepriekš sadarbojusies ar pasaules antidopinga aģentūru WADA un kas ziņojuši par kādiem pārkāpumiem vietējā sistēmā. Tādi gan ir tikai nedauzi, turklāt dažiem vēl nācās piesaistīt miesassargus, lai pasargātu no iespējamiem uzbrukumiem. 

Pasaulē vismaz formāli pastāv demokrātija un Krievijas lēmums pārsūdzēt starptautiskajā arbitrāžas tiesā lēmumu par vieglatlētiem bija dabisks un saprotams. Toties šīs tiesas lēmums tiek gaidīts ar lielu nepacietību, jo tas ietekmēs arī turpmāko SOK lēmumu par visu pārējo Krievijas atlētu pielaišanu vai nepielaišanu Rio olimpiskajām spēlēm. Vieglatlētika un citi individuālie sporta veidi ir viena lieta, bet ja neaizbrauc arī tiesības ieguvušās komandas, tas jau stingri ietekmē sacensību kalendāru, arī paredzētos ieņēmumus no skatītājiem un arī TV, jo dažas spēles tad nenotiks. Un ķēdītē var ietekmēt pašas SOK ieņēmumus, jo Krievija var spītībā anulēt rādīt spēles TV un līdz ar to tiesāties par licences maksas atmaksu. Tie jau ir daudzi miljoni un apkārt nemētājas.

Ja skatāmies pēc būtības, tad kāds diskvalificējošs lēmums SOK nedēļas nogalē būs jāpieņem. Otrdien SOK izpildkomiteja vēl neuzņēmās atbildību un pārcēla galvenā sprieduma pieņemšanu uz piektdienu, kad būs zināms arbitrāžas lēmums attiecībā uz vieglatlētiem. Pagaidām vien pastāv spēkā aizliegums Krievijā rīkot starptautiska mēroga sacensības (kaut vēl nav atcelta pasaules kausa futbolā sarīkošana 2018.gadā). 

WADA secinājumi par krāpšanos Sočos ir šokējoši, jo pierāda, ka šīs darbības oficiāli piesegusi valsts vara un izlūkdienesti. Krāpšanās ar ņemtajiem dopinga paraugiem, tos vēlāk samainot pret citiem. Šādas mahinācijas pierādītas vairākos veidos, tostarp bobslejā un skeletonā, nerunājot nemaz par slēpošanu, kur maratonā krievi beigās apdzina lielākos pasaules dūžus kā bērnus. Tīri tas nebija un patiesībā

par tādu shēmu, par tādu astoņkāji jau pienākas bargs sods. Ne tikai medaļu atņemšana un diskvalifikācija pašiem sportistiem, bet sods arī visai sporta sistēmai.

Jautājums tikai, kā vainīgos sodīt tā, lai neciestu arī godīgie, kādi arī ir un būs Krievijas sportā.

Ja tagad jāliek likmes bukmeikeru kantoros par Krievijas diskvalifikāciju no Rio olimpiskajām spēlēm, tad laikam gan vairāk variantu ir noliedzošai atbildei. Ja SOK būs pietiekami drosmīgs lēmums, tas atkal sportiskajā ziņā vairākos veidos ietekmēs Rio rezultātus, ietekmēs to, kuriem būs biļetes uz Krievijas komandu spēlēm. Diezin vai pēdējā brīdī tomēr viņu vietu var ieņemt cita izlase, kas palika pirmā aiz borta pēdējā kvalifikācijā vai starptautiskajā reitingā.

Būs interesanti, ko izlems Tomasa Baha vadītā starptautiskā olimpiskā komiteja un pirms tam starptautiskā sporta arbitrāžas tiesa Krievijas vieglatlētu lietā. Vieglatlētikā ļoti ticama ir diskvalifikācijas atstāšana spēkā, tas tieši sacensībās pārējos konkurentus ietekmēs mazāk.

Vai Krievija paliks vispār bez kādas piedalīšanās Rio, par to grūtāk spriest. Pēc taisnības būtu jāpaliek, bet arī pretargumentu ir daudz, finansiālo aspektu ieskaitot, nemaz nerunājot par vispārējā politiskā klimata pasliktināšanos. Krievija jau tagad steidz uzkurināt iedzīvotājos nepatiku pret WADA, jo viss esot apmelojumi un vēl viena cenšanās nomelnot Krieviju pasaules acīs, ja jau ar sankcijām tas nav izdevies. Katrs ķeras pie pēdējā salmiņa un jāsaka, ka iedzīvotāju viedoklis atkal ir vadoņu pusē.

Pat sporta ministrs nav atstādināts, savukārt propagandas šefs Dmitrijs Kiseļovs turpina sacerēt jaunas noveles ar retoriskiem jautājumiem...

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti