Arturs Vaiders: Šoreiz Ronaldu. Ar ceturto piegājienu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Eiropas 2013./2014.gada labākā futbolista noteikšanas ceremonija bija "sasieta" kopā ar Čempionu līgas grupu turnīra izlozi un viens no tās vadītājiem bija pazīstamais dāņu vārtsargs Peters Šmeihels, bet izlozē piedalījās slavenību plejāde, Ikeru Kasiljasu un Karlhaincu Rīdli ieskaitot.

Kā jau izlozē, bija gan "laimes" grupa – Borisovas BATE (Hermanis Maliņš), "Porto”, Doņeckas "Shakhtar” un Bilbao "Athletic”, gan "nāves” grupa, kurā spēlēs arī Maskavas CSKA un Aleksandrs Cauņa (vēl – Minhenes "Bayern”, AS "Roma” un "Manchester City”).

Tālāk pirms balsošanas tika prezentēti visi trīs nominanti, kas bija ieradušies "Grimaldi Forum”, kaut arī pēc dažām dienām visus trīs gaida atbildīgas spēles. Tomēr "amats uzliek pienākumus”. Klāt bija arī visi 54 žūrijas locekļi, kuru vidū bija arī nelielas izmaiņas. Starp 54 vairs nebija nevienas daiļā dzimuma pārstāves. Spānijai prorealisko "Marca” aizstāja "Don Balon”. Cits pārstāvis bija arī Lietuvai – Giedrs Janonis - un vēl dažām valstīm. Šī bija jau trešā reize, kad grūtāk bija viena kluba faniem – Robens un Noijers spēlē "Bayern” (pirms tam bija divi "Barcelona” dubļi – Mesi un Čavi un Mesi un Injesta).

Katram no trijnieka bija savi trumpji un savi mīnusi.

Manuela Noijera kontā ir teicams pasaules čempionāts, kas vainagojās ar Pasaules kausa iegūšanu Vācijas izlases sastāvā. Četrās spēlēs, arī finālā, viņš palika sausā, bet varbūt visvairāk atmiņā palika ne tik daudz ar atvairītajiem sitieniem spēlēs ar Franciju, Argentīnu vai Brazīliju, bet ar tālajiem izgājieniem no vārtiem Vācijai viskritiskākajā mačā astotdaļfinālā pret Alžīriju, izpelnoties "libero” titulu. Kopā ar "Bayern” Noijers ieguva Vācijas čempionu titulu, Vācijas kausu un arī Pasaules klubu kausu. Taču „Bayern” galīgi izgāza Čempionu līgas pusfinālu pret Madrides "Real” – 0:1 un 0:4. Vācieši Noijeru jau bija novērtējuši, otro reizi atzīstot par labāko futbolistu.

Līdzīgi var teikt arī par Arjenu Robenu, vismaz  saistībā ar Minhenes "Bayern”. Tie paši panākumi, tās pašas neveiksmes. Viņam arī lielisks pasaules čempionāts, ko gan vainagoja tikai bronzas medaļas, bet vienīgo neveiksmi Nīderlande piedzīvoja pusfinālā pret Argentīnu 11 m sitienu sērijā. Robena kontā arī vieni no čempionāta skaistākajiem vārtiem – otrie mačā ar Spāniju, kad viņš saņēma bumbu centra zonā, aizskrēja līdz pretinieku soda laukumam, pa ceļam noskrienot spāņu aizsargu, tad lieliski apspēlēja otro aizsargu, noguldīja vārtsargu un raidīja bumbu tīklā. Viņš "izrēķinājās” ne jau ar iesācējiem, bet ar Žerāru Pikē, Serhio Ramosu un Ikeru Kasiljasu. Var apgalvot, ka ar bumbu viņš skrien ātrāk ne tikai par visiem aizsargiem un arī Useinu Boltu. Un nav taisnība, ka Robens prot spēlēt tikai ar kreiso kāju, kaut 90% no vārtiem patiešām guvis ar šo kāju.

Portugāļa Krištianu Ronaldu kontā ir Čempionu līgas kauss un Spānijas Karaļa kauss, 17 vārti Čempionu līgā (divreiz tika pārspēts arī Noijers), 31 – "Primera" turnīrā. Pasaules kausa kvalifikācijā play off mačā pret Zviedriju (1:0, 3:2) klātienē apspēlēja Zlatanu Ibrahimoviču, gūstot visus trīs vārtus izbraukumā. Tomēr pasaules čempionāta finālturnīrs Brazīlijā galīgi neizdevās. Portugāle netika tālāk par grupu turnīru un Ronaldu spēja gūt tikai vienus vārtus pēdējā neko vairs nenozīmējošajā mačā pret Ganu, kaut pa vārtiem sita, līdzko tika pie bumbas. Brazīlijā arī Noijeru viņam pārspēt neizdevās.

Izšķirošajā balsojumā Krištianu Ronaldu saņēma 26, Manuels Noijers - 19 un Arjens Robens - 9 balsis. Eiropas Čempionu līgas kauss šoreiz izrādījās vērtīgāks par Pasaules kausu. Varbūt nospēlēja sentiments. Izteikta favorīta šoreiz nebija un Krištianu Ronaldu tika atalgots par iepriekšējiem trijiem neveiksmīgajiem mēģinājumiem kā "mūža ieguldījumu”.

Sava nozīme bija arī faktam, ka Robens un Noijers pārstāvēja vienu klubu – "Bayern” un dažu balsi viens otram atņēma. Varbūt Noijeram vēl nācās maksāt par "mazā Ādolfa”, grēkiem, jo viens britu žurnālists kuluāru sarunās bija atzinis: "Ja es balsotu par vācieti, mani neviens nesaprastu...” Lielbritānija + Īrija Ronaldu deva 4 no 5 iespējamām balsīm. Loģiski, ka Ronaldu netrūkst sekotāju Pireneju pussalā, kam tagad 4 balsis un 3 bija par portugāli. Tāpat Balkānos, kas jūtas tuvāki Pirenejiem nekā Reinas – Mozeles – Izaras ielejām, – 5 no 7. Šoreiz arī daļa skandināvu (4 no 5) pauda simpātijas Ronaldu, kas teju vai vienatnē izsita Zviedriju no Pasaules kausa finālturnīra. Vieniem būtu aizvainojums, bet zviedri joprojām apbrīno. Vēl kāda žurnālista izvēli varbūt varēja ietekmēt arī fakts, ka viņš nēsā Krištianu reklamēto veļu... Tomēr nevar noliegt arī Ronaldu nopelnus laukumā. "Real” dramatiskā cīņā ieguva Čempionu līgas trofeju – ladessimo, kas nozīmē desmitais Čempionu kauss kluba vēsturē. Līdz ar to arī šoreiz trofeja tika priekšējās līnijas spēlētājam. Gūtie vārti tiek vērtēti augstāk par labu spēli aizsardzībā vai vārtos.

Krištianu Ronaldu jau 2008.gadā, spēlējot "Manchester United”, bija ieguvis "Zelta bumbu” – Eiropas labākā futbolista balvu pēc vecā formāta.

"Jūs esat labi nobalsojuši! Arī šādas individuālas balvas mums, spēlētājiem, ir svarīgas. To tūlīt likšu savā muzejā,” ar humoru šo panākumu novērtēja Krištianu Ronaldu. "Paldies komandas biedriem "Real”, jo ļoti sarežģītā situācijā tas bija mūsu kopējs panākums, kas galu galā arī man ļāva iegūt šo titulu. Par desmito titulu Čempionu līgā Madridē runāja jau vairākus gadus un tas radīja papildu spiedienu. Mēs to izturējām un uzvarējām. Pasaules kausā tik labi neveicās, bet tāds ir sports – vienmēr tu nevari uzvarēt. Tur uzvarēja Vācija un Noijers, kas nospēlēja vislabāk.”

Es savu balsi nodevu par Manuelu Noijeru, uzskatot, ka gada nozīmīgākais turnīrs bija pasaules čempionāts, kurā triumfēja Vācijas izlase. Noijers čempionu vārtos bija īsts komandas balsts, iedrošinot visu komandu.

Līdz ar to labāko desmits aizvadītajā sezonā sarindojās šādā secībā:

1.Krištianu Ronaldu 26, 2.Manuels Noijers 19, 3.Arjens Robens 9. Un tālāk:  4.Tomass Millers 39 punkti, 5.Filips Lāms 24, 6.Lionels Mesi 24, 7.Jamess Rodrigess 16, 8.Luiss Suaress 13, 9.Anhels Di Maria 12, 10.Djego Kosta 8.

Eiropas labākais futbolists (pēc jaunā formāta): Lionels Mesi (2010/2011), Andress Injesta (2011/2012), Franks Riberī (2012/2013), Krištianu Ronaldu (2013/2014).

Pēc vecā (Ballon d’Or formāta): holandieši Johans Kruifs,  Marko van Bastens un francūzis Mišels Platinī balvu ir ieguvuši trīs, spānis Alfredo di Stefano, vācieši Francs Bekenbauers un Karlheincs Rumenige, anglis Kevins Kīgans un brazīlietis Ronaldu – divas reizes.

Jau ir sākusies jauna futbola sezona, kurā būs jauni vai jauni vecie varoņi.

*Arturs Vaiders, lsm.lv; Latvijas pārstāvis žūrijā

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti