Arturs Vaiders: Phjončhana ir tuvāk nekā kartē izskatās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tas, ka žurnālists un eksbiatlonists Dainis Caune vai eksžurnālists un eksbiatlonists Juris Vingris Siguldā jau ir slēpojuši, nenozīmē, ka ziema ir klāt. Tagad ir ne vien mākslīgais krējums un ledus, bet arī mākslīgais sniegs.

Aizvadītajā nedēļā pasaules sportā pa īstam sāka griezties ziemas karuselis, jo sezonu sāka bobslejisti un skeletonisti, kamaniņu braucēji, biatlonisti. Phjončhana tikai kartē ir tālu. Nākamā jau būs pirmsolimpiskā sezona... Ar šo mērauklu jāsāk vērtēt arī mūsējo starti.

Tieši tāpēc žēl, ka mūsu kērlingistiem Eiropas čempionātā Esbjergā bija jāsamierinās ar bronzas medaļām B grupā. A grupā iekļuva divas labākās komandas. Līdz ar to secen gāja iespēja pacīnīties par iespējam 2016.gada martā piedalīties pasaules čempionātā un uzkrāt olimpiskā reitinga punktus. Bez piedalīšanās pasaules čempionātā olimpiskās spēles nespīd. Bet vēl jau viena iespēja būs pēc gada. Ja kungu izlasē jau labu laiku valda “A41/Gulbis” dominance, tad dāmām teju vai katru gadu izlases sastāvs mainījās - te "Jelgavas KK (Ledenes)/Iveta Staša Šaršūne", te "Nicoll/Evita Regža" (Eiropā vai pasaulē startē komanda, ka uzvar Latvijas čempionātā). Kurš variants labāks, grūti teikt, taču līdz pilnībai nav novedis ne viens, ne otrs. Tiesa, dāmas jau ir pabijušas gan A grupā, gan piedalījušās pasaules čempionātā, gan cīnījušās olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā.

Ar vai bez kērlingistiem, bet  Phjončhanā Latvijas delegācijā varētu būt jaunas asinis. Pirmkārt, daiļslidotāju izskatā. Pagaidām gan vairāk jauniešu konkurencē ļoti cerīgu sniegumu rāda Deniss Vasiļjevs, Angelina Kučvaļska, Diana Ņikitina. Diez vai visi trīs iegūs tiesības startēt spēlēs, bet diviem tas varētu būt pa spēkam. Manuprāt, aprakstot viņu sniegumu, nevajadzētu gan pārāk aizrauties ar rekordu fiksēšanu, jo katrās sacensībās ir savi tiesneši, sava mēraukla. Īsts kritērijs ir pasaules un Eiropas čempionāti un Grand Prix, kas pulcē pasaules spēcīgākos slidotājus.

Gan jau pie olimpiskās ceļazīmes tiks arī kāds šorttrekists (Roberto Puķītis vai kāds cits) un gana noteikti arī vienīgais ātrslidotājs Haralds Silovs. Viņam divi Pasaules kausa posmi aiz muguras. Noteikti bija cerējis uz ko vairāk. Taču, ieāvis kājas jaunos slidzābakos, masu startā Kalgari izlidoja no trases un arī no A grupas. Soltleiksitijā B grupā bija starp līderiem un šonedēļ Incelā atkal būs  A grupā. Pārējās distances kalpo kā iesildīšanās un sarašanai ar ledu.

Ar jauno disciplīnu jaukto stafeti sezonu iesāka biatlonisti. Pirmajā startā Andrejs Rastorgujevs ar Baibu Bendiku ieguva cienīgo astoto vietu. Cerams, ka līdz 2018.gadam augļus nesīs arī Vitālija Urbanoviča, Jēkaba Nākuma un Ilmāra Briča kopdarbs, un Phjončhanā vismaz vīriem būs arī stafetes komanda. Pirmajā gadā brīnumus gan nevajag gaidīt, un to apstiprināja arī pirmie starti IBU kausā (sava veida Eiropas kauss), kur labākie bija piektajā desmitā. Taču konkurence un sportiskais līmenis IBU kausā daudz neatpaliek no Pasaules kausa, kur, protams, gaidām, ka Rastorgujevs beidzot kāps uz pjedestāla. Lai arī viņš sezonai gatavojās individuāli, tomēr sacensībās atbalsta grupa būs kvalitatīvāka kā pērn un aizpērn.

FIS punktus cerīgi deldē mūsu kalnu slēpošanas līderi, un ir pamats gaidīt, ka šajā sezonā biežāk tiks pie teikšanas arī Pasaules kausa sacensībās. Ne tikai tiks, bet arī nostartēs abās trasēs. Distanču slēpotāji gan visdrīzāk turpinās Jāņa Hermaņa tradīciju - piedalīties un nepalikt pēdējiem. Brīnumus gaidīt nav pamata.

Bet ja nu brīnums un kāds snovbordists tiek pie ceļazīmes? Ir dzirdēts, ka mums ir arī viens tramplīnlēcējs. Bet frīstailistu gan nav neviena, un līdz Phjončhanai diez vai kāds atradīsies.

Latvijas delegācijas lielumu vai mazumu Phjončhanā noteiks hokejisti. Atlases turnīrs būs nākamā gada septembrī Rīgā. Rīgas "Dinamo" sniegums nepārliecina un "klibo" arī izlases kandidāti. Taču uz turnīru būs ne tikai dinamieši, ne tikai citu KHL klubu spēlētāji, bet arī ziemeļamerikāņi no NHL un AHL. Kaut nu Kirovam Lipmanam izdotos atrast labāko trenera variantu. Šobrīd aktuālākais kandidāts esot viens no Teda Nolana un Aleksandra Beļavska palīgiem Toms Kūlens. Leonīda Beresņeva kandidatūra vairs neesot aktuāla. Taču taisnība ir nesen Helmūta Baldera teiktajam - Kirovs domas maina atkarībā no tā, kāds vējš viņam ausī iepūš. Jo līdz ar vēju līdz bungādiņām nonāk arī padomdevēju teiktais. Kurš iepūtīs pēdējais?

Lai vai kā, arī 2018.gada spēlēs labākos panākumus gaidām no tiem pašiem trim vaļiem, kas atnesa medaļas Sočos - skeletona, bobsleja un kamaniņu sporta.

Viscerīgāk sezonu sākuši skeletonisti. Lelde Priedulēna pirmo reizi pa īstam patraucēja pasaules līderu mieru un Altenbergā izcīnīja piekto vietu. Piektais palika arī Tomass Dukurs, kas netrāpīja ar slidām. Bet kad gan paeksperimentēsi, ja ne divus gadus pirms spēlēm? Pēc pirmā brauciena Martins Dukurs bija tikai trešais aiz diviem krieviem - olimpiskā čempiona Aleksandra Tretjakova un viņu jaunā talanta Ņikitas  Tregubova. Taču Martins palika uzticīgs sev, un otro braucienu veica kā Erdogana iznīcinātājs. Tretjakovs tika apsteigts par 0,03, un sezona sākta ar triumfu. Domājot par Phjončhanu, viņam visu laiku ar vienu aci jāseko, ko spēj korejietis Sunbins Juns. Vankūverā Dukuru apsteidza kanādietis, Sočos - krievs...

Iepriecināja arī bobslejisti. Īpaši divniekos, kur visi trīs iekļuva desmitniekā - Oskars Melbārdis/Daumants Dreiškens otrie, Uģis Žaļims/Intars Dambis astotie un Oskars Ķibermanis/Varis Leiboms - devītie. Trīs dueti desmitniekā bija vēl tikai mājiniekiem vāciešiem. Kā parādīja četrinieku sacensības, savās trasēs viņi ir teju vai ārpus konkurences. Paldies Dievam, trases ir arī citās valstīs, un tad pa īstam varēs redzēt, kādi viņi ir uz mūsējo un pārējo fona. Divniekos mazāk, bet četriniekos visai būtiski rezultātus ietekmēja laika apstākļi - mainīgā snigšana. Taču uz to vien visu novelt nedrīkstētu. Savu paņēma arī jaunās tehnikas piebraukšana un izmaiņas sastāvā (Melbārdim Dreiškena vietu ieņēma Matīss Miknis), savu - ne visai labā trases izbraukšana (Žaļimam). Tāpēc arī labākais izrādījās Ķibermanis - piektā vieta. Šajā nedēļas nogalē Vinterbergā turpināsies cīņa ne vien ar vāciešiem, bet arī savā starpā, jo Ķibermanim un Žaļimam jānoskaidro trešais "liekais", kas pēc gadumijas uz Amerikas posmiem nebrauks.

Kamaniņu braucēji sacentās Īglsā, un mūsējie atkal uzspīdēja stafetē, kur aiz vāciešiem ieguva otro vietu. Atpalicība no uzvarētājiem nebija tik liela (0,393), jo apmēram tikpat no mūsējiem atpalika itālieši ar vīru sacensību uzvarētāju Dāvidu Fišnelleru priekšgalā. Stafetes komandā debitēja Artūrs Dārznieks, kas individuālajās sacensībās apsteidza Ināru Kivlenieku (11.vieta pret 13.). "Visplānākā" pozīcija šobrīd ir dāmas, jo startē tikai Elīza Cauce (eks-Tīruma), kas ieguva astoto vietu. Kendijai Aparjodei, kas nupat junioru konkurencē Siguldā bija trešā, vēl jau labāk pieredzi krāt, sacenšoties ar vienaudzēm. Individuālajās sacensībās augstāko - piekto vietu - izcīnīja brāļi Juris un Andris Šici, pa ceļam pārbaudot arī vasarā  paveikto darbnīcās.

Minot bobsleju, izcēlu vāciešu triumfu savā trasē. Nupat Siguldā notika Pasaules  kausa izcīņa kamaniņu sportā jauniešiem un junioriem. Visus jaņos atstāja krievi, kam Sigulda ir kā otrās mājas. Latviešiem tikai viena vieta uz pjedestāla. Pieticīgi. Varbūt jaunu impulsu dos divkārtējais olimpiskais medaļnieks Mārtiņš Rubenis, kas nesen sācis strādāt ar jauno maiņu un labi zina, kas vajadzīgs un kas traucē, lai aizsniegtos līdz zvaigznēm.  Kāds no šodienas junioriem var aizsniegties arī līdz Phjončhanai. Ar šādu sapni nākamos 27 mēnešus dzīvos ļoti daudzi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti