Kultūra / Teātris un deja
Puškins mūsdienu skatījumā Valmieras Drāmas teātrī

Darbs “Mazās traģēdijas”, kuru dižais dzejnieks sarakstīja dažus gadus pirms savas nāves, tolaik izolējoties no ārpasaules holeras epidēmijas dēļ, 22.septembrī mūsdienīgā interpretācijā piedzīvo pirmizrādi Valmieras Drāmas teātrī. Ar šo iestudējumu Valmierā debitē viesrežisors Sergejs Ščipicins, kurš mācījies pie Krievijas teātra režijas leģendas Ļeva Dodina. Režisors jau iepriekšējā sezonā bieži braucis uz Valmieras teātri nolūkot aktierus.

Studentu izrāžu rudens raža astotajā «Patriarha rudenī»

No 2. līdz 8. oktobrim norisināsies ikgadējais Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) organizētais skatuves mākslas festivāls „Patriarha rudens”, kas nu jau astoto gadu pēc kārtas izrādīs jauno teātra, audiovizuālās mākslas un laikmetīgās dejas horeogrāfijas studentu rudens ražu. Šī gada festivāla viena no mākslinieciskajām ievirzēm ir leļļu un objektu teātris, kas atspoguļosies gan izrādēs, gan meistardarbnīcā.

Ģertrūdes ielas teātrī izrādīs igauņu laikmetīgās dejas izrādes

Ģertrūdes ielas teātrī 6. oktobrī ar laikmetīgās dejas iestudējumiem “The Matter of Reflection” un “After I Ever I After” viesosies Tartu Universitātes Vīlandes Kultūras akadēmijas absolventi. Savukārt 3. oktobrī festivāla “Patriarha rudens” ietvaros Ģertrūdes ielas teātrī tiks spēlēta pašmāju horeogrāfes Agates Bankavas izrāde “Slikta”, lsm.lv informē teātra pārstāvji.

Dailes teātra «Svinības» - alegorija par mūsdienu sabiedrību

Alegorija par mūsdienu sabiedrību – tā režisors Aleksandrs Morfovs dēvē savu jaunāko iestudējumu Dailes teātrī – „Svinības”, kam pirmizrāde būs skatāma 20.septembrī. Lugas pamatā ir dāņu režisora Tomasa Vinterberga filmas „Svinības” scenārijs, kas vēsta par kādu bagātu un sabiedrības acīs cienījamu ģimeni, kas, kā atklājas tēva 60. jubilejas svinībās, slēpj sevī ļoti tumšus un baisus noslēpumus. Galvenās lomas izrādē atveidos Ģirts Ķesteris, Indra Briķe, Artūrs Skrastiņš, Rēzija Kalniņa un Lauris Dzelzītis.

Iznākusi Krodera Hamleta iestudējumiem veltīta monogrāfija

Šekspīra lugā “Hamlets” ir viss – tā reiz teicis režisors Oļģerts Kroders. Viņam Hamlets bija neizsmeļamais iedvesmas avots, to Kroders dažādos Latvijas teātros iestudēja ik pēc 12 gadiem, kļūstot par visā Baltijā vienīgo režisoru, kurš šo pasaules lugu numur viens uz skatuves uzvedis četras reizes. Kā “Hamlets” ietekmējis režisora radošo darbību, atklāj teātra zinātnieces Vēsmas Lēvaldes jaunā monogrāfija “Hamleta vārdi”.

Rīgas Krievu teātris uzsāk 135. sezonu ar «Gandrīzlaimi»

Šosestdien, 23. septembrī, ar režisora Sergeja Golomazova jauniestudējumu “Gandrīzlaime” 135. sezonu atklās Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris. Amerikāņu dramaturga Džona Kariani (ne)romantiskā komēdija “Gandrīzlaime” ir tikai viens no pieciem jauniestudējumiem, ko saviem skatītājiem grasās piedāvāt Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris.

«Dirty Deal Teatro» pirmizrādē «Dvēseļu utenis» meklē ceļu uz saprašanos

"Dirty Deal Teatro" (DDT) svēdien pirmizrādi piedzīvos Ingas Tropas iestudējums „Dvēseļu utenis”, kas žanriski nodēvēts par kara drāmu virtuvē. Tas vēstīs par sešiem Latvijā dzīvojošiem dažādu tautību studentiem, kam ir kopīga dzīves telpa, bet kurus šķir asas domstarpības par nacionāliem jautājumiem. Izrādes materiāls balstīts reālajā dzīvē, un tās mērķis ir meklēt risinājumus saprašanās ceļam.

Johans Brēms - slavens Čehijā, nezināms dzimtajā Latvijā

Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” sestdien atklāja Čehijas un Vācijas kultūrvēsturē augstu vērtētam scenogrāfam, arhitektam un gleznotājam Johanam Brēmam veltītu izstādi. Tajā apskatāmi viņa teātra izrāžu scenogrāfijas maketi, uzbūvēto oriģinālo skatuvju fotogrāfijas un skices. Izstādi uz Latviju atvedusi Čehijas vēstniecība, un čehi neslēpj, ka Brēmu uzskata par ģēniju. Savukārt lielai daļai klātesošo liepājnieku bija pārsteigums uzzināt, ka ārvalstīs cienītais scenogrāfs dzimis un audzis Liepājā.

Jaunajā «Spēlmaņu nakts» žūrijā darbosies arī Eduards Liniņš

Latvijas Teātra darbinieku savienības valde ir apstiprinājusi jaunās Gada balvas teātrī “Spēlmaņu nakts” žūrijas komisiju, kas izvērtēs 2017./2018.gada sezonas jauniestudējumus, lsm.lv pavēstīja Latvijas Teātra darbinieku savienības (LTDS) radošo projektu koordinatore Undīne Preisa. Kā liecina LTDS sniegtā informācija, žūrijā līdzās teātra kritiķiem un zinātniekiem darbosies arī dramaturgs un vēsturnieks, radiožurnālists Eduards Liniņš.

Ojārs Rubenis: Mums ir svarīgi domāt par vertikāli

Latvijas Nacionālais teātris 14.septembrī  atklāj savu 99. sezonu ar Ingas Ābeles romāna “Klūgu mūks” dramatizējumu Indras Rogas režijā. Mums ir svarīgi domāt par vertikāli, saistībā ar iestudējumu intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" saka Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis.

Dailes teātrī šajā sezonā būs 17 jauniestudējumi

Dailes teātris 12.septembrī informēja par jaunās sezonas iecerēm. Divas pirmizrādes jau nākamnedēļ. Kā pirmais startēs Dailes teātrī jau iepazītais bulgāru režisors Aleksandrs Morfovs, kurš Lielajā zālē iestudē traģikomēdiju “Svinības”. Savukārt Mazajā zālē būs skatāms Dmitrija Petrenko iestudējums jauniešiem “Zēni”. Tajā režisors gūst apstiprinājumu savai pārliecībai, ka būt jaunam nav nemaz tik viegli un skaisti, kā dzied dziesmās un raksta dzejā.

«Klūgu mūks» - daudzslāņains romāns un izrāde

Nacionālais teātris ceturtdien uzsāks sezonu ar Indras Rogas iestudējuma „Klūgu mūks” pirmizrādi, veidotu pēc lasītāju iemīļotā Ingas Ābeles romāna motīviem. Darba centrā ir izcilā latgalieša Franča Trasuna personība, kas ar savu likteni ir pateicīgs tēls, lai runātu par visai mūsu tautai un katram cilvēkam individuāli būtiskiem jautājumiem: par mīlestību, ticību, dzīvi un nāvi, mirkli un mūžību.

Liepājas teātris sāk sezonu ar franču kaislībām

Ar frančiem raksturīgām kaislībām un sarežģītām attiecību piruetēm 111. sezonu sācis Liepājas teātris. Tur pirmo iestudējumu latviešu valodā Dž. Dž. Džilindžera režijā piedzīvojusi franču dramaturģes Jasmīnas Rezā jaunākā luga “Bella Figura”. Līdz ar šo iestudējumu pēc divu gadu pauzes, noilgojusies pēc skatītājiem, uz skatuves galvenajā lomā atgriezusies Agnese Jēkabsone. Viņa atklāj, ka šī luga atgādināja par franču vieglumu, kas piedzīvots “Piafā”, un tieši tādā gaisotnē ritējis darbs arī pie šī iestudējuma.

Liepājas teātrī top «Heda Gablere»

Liepājas teātrī režisores Lauras Grozas-Ķiberes vadībā pašlaik notiek intensīvs darbs, lai 7. oktobrī pirmizrādi piedzīvotu Henrika Ibsena lugas „Heda Gablere” iestudējums. Iestudējumam mūsdienīgu skatuves versiju radījis britu dramaturgs Patriks Mārbers, nenodarot pāri Ibsena tekstam, to vien nedaudz lakonizējot un piemērojot mūsdienu cilvēku valodai.

Daugavpils teātra jauno sezonu sola raibu un daudzveidīgu

Raibu un daudzveidīgu jauno iestudējumu sezonu saviem skatītājiem sola Daugavpils teātris. Jau 30. septembrī Daugavpils teātrī notiks šīs sezonas pirmā pirmizrāde "Kur prāts, tur nelaime", kas būs Krievijas režisora Jurija Kvjatkovska slavenās Gribojedova lugas mūsdienīga interpretācija. Jauni, daudzološi režisori ar mūsdienīgu skatījumu uz teātra mākslu un iestudējumiem, savas – pašmāju teātra tradīcijas, klasika, deja un mūzika – to Daugavpils teātra jaunajā sezonā sola teātra pārstāvji.

Liepājas teātris rīkos jauno aktieru papilduzņemšanu

Pēc divu dienu iestājpārbaudījumu maratona, šogad izveidotajā Liepājas teātra aktieru kursā pagaidām uzņemti 10 jaunieši – divas budžeta vietas palikušas neaizpildītas, un teātris jau ir izsludinājis papilduzņemšanu. Uzņemšana notiek tik vēlu, jo Liepājas Universitātes jaunā studiju programma tikai jūlija beigās saņēma licenci. Neskatoties uz nepilno studējošo skaitu, šobrīd uzņemtajiem topošajiem Liepājas teātra aktieriem mācības sāksies jau pirmdien.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti