Kultūra / Teātris un deja
Valmierā pirmizrāde iestudējumam «Kaķis uz nokaitēta skārda jumta»

17.novembra vakarā  Valmieras teātris aicina uz Tenesija Viljamsa lugas ”Kaķis uz nokaitēta skārda jumta” pirmizrādi. Šī luga piedzīvojusi milzīgus panākumus - saņēmusi kritiķu balvu un Pulicera prēmiju. Pie mums tā skatuves dzīvi sākusi tikai šogad. Vispirms šī gada maijā Rīgā, Dailes teātrī, to iestudēja Laura Groza-Ķibere, bet rītvakar Ineses Mičules tulkojumā un režijā tā pirmizrādi piedzīvos Valmieras Drāmas teātrī.

Režisors Pauls Timrots: Ir svarīgi cilvēku izprovocēt, lai viņš sāk dzīvot

Dailes teātra Mazajā zālē 16.novembra vakarā pirmizrādi piedzīvos “Harolds un Moda”. Kolina Higinsa lugu režisors Pauls Timrots pats arī tulkojis šim iestudējumam. Svarīgi ir cilvēkus „paprovocēt, izkustināt, bišķiņ iedot dunku, lai viņš izkustās un sāk dzīvot, nevis bakstās”, pirms pirmizrādes norāda režisors.

Džilindžera iestudējums «Art» - asprātīgs un precīzs skatījums uz vīriešu pasauli

Asprātīgs un precīzs skatījums uz vīriešu pasauli un jūtu dabu – tā par franču autores Jasmīnas Rezā lugu „Art” saka aktieris Juris Žagars, kurš ir viens no lomu tēlotājiem šīs lugas iestudējumā Dailes teātrī. Līdz ar viņu izrādē darbojas Artūrs Skrastiņš un Ģirts Ķesteris. Viņi atveido trīs nešķiramus draugus, kuru draudzība pēkšņi tiek pakļauta pārbaudījumam diezgan dīvaina iemesla dēļ, proti, viens no draugiem ir iegādājies gleznu par 200 000 eiro. Dž.Dž.Džilindžera veidotā iestudējuma pirmizrāde Dailes teātrī būs skatāma rīt, un īpašu franču šarmu tai piešķirs dziedātājas Marijas Naumovas piedalīšanās.

Drāmas foruma ekspertu balva piešķirta Nacionālajam teātrim un «Dirty Deal Teatro»

Sagaidot Baltijas valstu simtgades, no 4. līdz 12. novembrim Latvijā norisinājās Baltijas Drāmas forums (BDF), kas pulcēja Rīgā teju 70 teātra profesionāļus no Somijas, Polijas, Lietuvas un Igaunijas. Noslēdzot BDF, tika paziņoti arī ārvalstu ekspertu balvas ieguvēji – Latvijas Nacionālā teātra iestudējums “Tuvā pilsēta” (režisors Kirils Serebreņņikovs) un "Dirty Deal Teatro" izrāde “Zvērīga mīla” (režisors Mārcis Lācis).

Rīgā norit Baltijas Drāmas forums

8.novembrī Rīgā oficiāli atklāts Baltijas Drāmas forums. Tā laikā, gandrīz līdz novembra beigām, Latvijas teātru piedāvājumu vēros un vērtēs Baltijas valstu, kā arī Somijas un Polijas kritiķi un teātra pētnieki. Šogad Baltijas Drāmas forumā īpaši uzsvērts Baltijas valstu simtgadei veltītais un nacionālajā dramaturģijā sakņotais teātra veikums.

Žaņa Lipkes muzejā iestudēta izrāde «Persiešu valodas stundas»

Izrādē nekas netiek parādīts brutāli, viss tiek atstāts cilvēkam, lai viņš pats saprot – vai viņš vēlas piedalīties tajā fantāzijā vai ne. Un pārējais ir aizraujošs stāsts – kā cilvēki satiekas nebeidzamajā ellē un kāda ir viņu domāšana, ” jauno iestudējumu „Persiešu valodas stundas” par neparastām upura un bendes attiecībām nāves nometnē raksturo aktieris Rihards Lepers. Izrādi “Persiešu valodas stundas” Žaņa Lipkes muzejā iestudē režisors Genādijs Ostrovskis, kurš ir arī šī darba dramaturgs. Pirmizrāde paredzēta 10.novembrī.

Leļļu teātrī - «Zelta zirgs» pieaugušajiem

Latvijas Leļļu teātrī top jauns skatījums uz Raiņa lugu „Zelta zirgs”, kas, iespējams, varētu izvērsties par gana diskutablu iestudējumu. Tā ir izrāde pieaugušajiem, ko veido brazīliešu izcelsmes režisors un horeogrāfs Duda Paiva, kurš jau 20 gadus dzīvo Nīderlandē, bet iestudē izrādes daudzviet pasaulē un izceļas ar novatoriskām idejām. Viņa veidotais „Zelta zirgs” būs variācijas par Raiņa tēmām, kas tiks izspēlētas kā šaha spēle.

Izrāžu-lasījumu ciklā «Lasām Latvijā» - Merķelis

Otrdien, 14. novembrī, plkst. 18.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Konferenču centrā notiks laikmetīgā izrāžu-lasījumu cikla “Lasām Latvijā” piektais lasījums. Tas veltīts Garlība Merķeļa grāmatai “Latvieši, sevišķi Vidzemē filosofiskā gadu simteņa beigās” un norit Latvijas valsts simtgades pasākumu programmas ietvaros. Ieeja bez maksas.

Baleta «Dons Žuans» jauniestudējumam pirmizrāde

Uz Nacionālās operas skatuves top jauna versija par slavenā dzīves baudītāja un pavedinātāja Dona Žuana tēmu. Baleta veidolā to iestudē horeogrāfs Hulio Arosarena no slavenā Lozannas Bežāra baleta, un pirmizrāde būs skatāma piektdien. Iestudējums veidots neoklasikas stilistikā, tajā skanēs Mocarta un Šopēna mūzika, titullomu dejos Raimonds Martinovs vai Arturs Sokolovs.

Izrādes «Heda Gablere» apskats: Ieslīgstot bezprātā Liepājā

Mēdz būt tādas izrādes, pēc kurām iznāc no skatītāju zāles apstulbis no redzētā un ilgi mēģini atgūt elpu un atgriezties realitātē. Bet pēc tam vēl ne mazāk kā desmit dienas staigā apkārt kā apdullināts, pārdomājot piedzīvoto katarsi. Turklāt visi mēģinājumi kaut kā saprotami pārstāstīt redzēto kļūst par izgāšanos – tu sajūsmināti izdod nesakarīgas skaņas, pārgriez acis vai arī pilnīgi izmisīgi, mētājoties ar rokām, stāsti sižetu, kad to negrib dzirdēt. Fui, tādam būt. Henrika Ibsena “Heda Gablere” Liepājas teātrī Lauras Grozas-Ķiberes režijā ir tieši no tādām izrādēm. Un tomēr tagad Aizrautīgais skatītājs mēģinās sakopot domu drumslas, tās pieķemmēt un dalīties iespaidos.

Pauls Timrots iestudē izrādi «Harolds un Moda»

Režisors Pauls Timrots Dailes teātra Mazajā zālē iestudē Kolina Higinsa lugu “Harolds un Moda”, kas Dailes teātra versijā nodēvēta par “komēdiju ar pašnāvībām 2 daļās”. Pirmizrāde paredzēta 16.novembrī.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti