Kultūra
Filmas «Izkrāsotā ģimene» režisors: Vēlējos kliedēt aizspriedumus pret tetovētiem cilvēkiem

29.novembrī plkst. 20 LTV1 televīzijas pirmizrādi piedzīvos cikla „Latvijas kods. Latvija šodien” filma „Izkrāsotā ģimene”, ko veidojis jaunais režisors Tomass Beķeris, kuram tā ir debijas filma. Filmā vēstīts par divām kolorītām personībām - Anriju un Manomi jeb tetovētu ģimeni. Kā intervijā norāda režisors, filmā viņš vēlējies "kliedēt iespējamos aizspriedumus, kas vēl arvien nereti tiek attiecināti uz cilvēkiem ar tetovējumiem un to dzīvesveidu".

REPORTĀŽA: Top «Turandotas» atjaunojums

Piektdien, 1.decembrī, Latvijas Nacionālajā operā atjaunojuma pirmizrādi piedzīvos režisora Jāņa Zariņa un scenogrāfa un kostīmu mākslinieka Edgara Vārdauņa 1973.gada leģendārais iestudējums – Džakomo Pučīni opera „Turandota”. Grandiozais iestudējums savulaik kļuva par sensāciju, un vēl joprojām tā vizuālais tēls un sižetiskais kodols ir nemainīgi aktuāls.

Tapusi filma par Latvijas valsts dzimšanu

Valkā 27.novembrī tika pirmizrādīta Latvijas Televīzijas dokumentālā filma “Valka 1917. Latviešu Pagaidu Nacionālā padome”. Stāsts par Pirmā pasaules kara izraisītu notikumu un nejaušību virkni, kas kļuva par Latvijas valsts dzimšanas pamatu, daudziem mūsdienās ir nezināms vai aizmirsts.

Projektā «Katram savu tautas tērpu» izdod kalendāru

Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) projekta “Katram savu tautastērpu” ietvaros pie lietotājiem nonācis nu jau trešais kalendārs. Pirmie divi bija veltīti etniskajiem rakstiem un arheoloģiskiem tautastērpiem, trešais dienrādis 2018. gadam stāsta par rotām.

Baltijas simfonisko festivālu turpinās apvienotais kamerorķestris

Lielajā ģildē 1. decembrī programmā “Baltijas piramīda. Čaikovska Serenāde” uzstāsies Baltijas simfoniskā festivāla kamerorķestris, kurā apvienosies labākie stīginstrumentālisti no visiem trim Baltijas valstu galvenajiem simfoniskajiem orķestriem. Koncertā izskanēs triju Baltijas valstu mūslaiku komponistu mūzika un Pētera Čaikovska slavenā "Serenāde".

Liepājā notiks islandiešu mūzikai veltīta nedēļas nogale

No 8. līdz 10. decembrim Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” notiks mūsdienu mūzikas festivāls “Islandes nedēļas nogale”. Trīs dienās apmeklētājiem tiks piedāvāta laikmetīgās arhitektūras izstāde un trīs noskaņām bagāti koncerti, piedaloties sešiem mūsdienu spožākajiem islandiešu māksliniekiem.

Rīgas Krievu teātrim iecelta pagaidu vadītāja

29. novembrī, beidzoties ilggadējā Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra valdes locekļa Eduarda Cehovala darbības pilnvaru termiņam, uz laiku līdz atklātā konkursa rezultāta noskaidrošanai teātrī tiks iecelts Kultūras ministrijas (KM) nominēts pagaidu valdes loceklis – KM valsts sekretāra vietniece Baiba Zakevica, LSM pavēstīja Kultūras ministrijas pārstāve Lita Kokale.

JVLMA simfoniskais orķestris muzicēs diriģenta Normunda Šnē vadībā

Sestdien, 2. decembrī, plkst. 16.00 Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Lielajā zālē Latvijas Mūzikas akadēmijas simfoniskais orķestris aicina visus mūzikas interesentus uz savu nākamo koncertu. Šajā koncertā orķestris muzicēs kopā ar šarmanto jauno solisti, flautisti Egiju Sproģi-Orehovu lieliskā mūzikas pazinēja, obojista un diriģenta Normunda Šnē vadībā.

Režisore Ieva Ozoliņa: «Dotais lielums: mana māte» ir filma par nesarunāšanos

Ģimenes ietekmi uz cilvēku arī savā otrajā filmā „Dotais lielums: mana māte” turpina pētīt režisore Ieva Ozoliņa, kuras spilgto rokrakstu skatītāji iepazina jau viņas debijas filmā „Mans tēvs baņķieris”. Ja pirmās filmas galvenie varoņi bija viņa pati un viņas tēvs, tad otrais kino darbs vēsta par talantīga matemātiķa un viņa mātes attiecībām. Vēl pirms pirmizrādes Latvijā filma jau augstu novērtēta prestižajā Amsterdamas starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā (IDFA), kur saņēmusi žūrijas balvu. Žūriju pārsteidzis, cik lielu intīmu tuvumu režisore un operators spējuši panākt attiecībās ar filmas varoņiem.

Kristīnes Želves kultūras ieteikumi šai nedēļai

Daudzi jau steidz uz vainagu meistardarbnīcām, jo šonedēļ Adventa vainagā jāiededz pirmā svecīte. Gaismu šajos tumšajos vakaros nodrošinās arī Latvijas Televīzija, kura ekrānos piedāvās jaunu filmu birumu. Viena no tām ir dokumentāls stāsts par Vairu Vīķi - Freibergu "Vienmēr prezidente". Šīs filmas režisore, rakstniece un "Kilograma kultūras" žūrijas pārstāve Kristīne Želve iesaka, kam vērts pievērst uzmanību šonedēļ.

Janvārī varēs pieteikties uz valsts atbalstu radošajām personām

Sākot no nākamā gada, spēkā stāsies jaunais “Radošo personu statusa un profesionālo radošo organizāciju likums”. Tas nosaka, kādā kārtībā un apjomā par profesionāļiem atzītas radošas personas varēs saņemt valsts nodrošinātu finansiālu atbalstu darba dīkstāves periodā, slimības gadījumā, kā arī pensionētajiem māksliniekiem palīdzēs nomaksāt komunālos maksājumus un segt ārstniecības izdevumus. Pieteikšanās radošo personu atbalsta maksājumiem un stipendijām caur Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) mērķprogrammu tiks atklāta nākamā gada janvārī.

Aprīlī Rīgā uzstāsies slavenais komponists un pianists Ludoviko Einaudi

Mūsdienu klasiskās mūzikas komponista un pianista Ludoviko Einaudi (Ludovico Einaudi) vārds ir zināms visā pasaulē – viņa dziļi aizkustinošie un emocionālie skaņdarbi bagātinājuši neskaitāmus kino darbus, bet Einaudi spēja sapludināt tradicionālo ar minimālismu un mūsdienīgu elpu ierindojušas itāli starp talantīgākajiem tīrradņiem mūsdienu klasiskajā mūzikā. Nākošgad Einaudi dosies Eiropas koncertturnejā, un viena no pieturvietām būs arī Arēnas Rīga amfiteātris, kurā dižais mūziķis uzstāsies 9. aprīlī.

Latvijas kinoļaudis piedalās kinofestivālā «Melnās naktis» Tallinā

Kaimiņvalsts Igaunijas galvaspilsētā Tallinā līdz 3.decembrim notiek kinofestivāls “Melnās naktis / Black Nights / PÖFF”, bet 27. novembrī sākas kinoindustrijas pasākumu programma “Baltic Event”, kurā piedalās gan vairāki ar Latviju saistīti projekti, gan Latvijas kinoprofesionāļi.

Ieskandinās Prozas lasījumus

Strauji tuvojas ikgadējie Prozas lasījumi, un jau šonedēļ tos ievadīs vairāki interesanti ieskaņas pasākumi. Piemēram, ceturtdien, 30.novembrī, būs tikšanās ar rakstniekiem, kuru dzīve norit starp divām valstīm, un viņi stāstīs, kā tas atklājas viņu daiļradē. Piektdien, 1.decembrī, savukārt kopā ar rakstniekiem varēs doties atraktīvā pastaigā pa Rīgas bāriem. Šīs nedēļas nogalē ieskandināti, kopumā Prozas lasījumi ilgs līdz 10.decembrim, un šogad tie būs veltīti Andreja Upīša 140. jubilejai.

Grupa «Zāle» uzstāsies Ģertrūdes ielas teātrī


Grupa „Zāle” aicina uz 1. decembra ziemas iesākuma svinību koncertu Ģertrūdes ielas teātrī. Pasākums sāksies plkst. 20.30. Mūziķi atskaņos gan zināmās dziesmas, gan arī nesenākas kompozīcijas. Programmā paredzēti arī pirmatskaņojumi. Koncertam būs divas daļas.

Kinoteātrī «K. Suns» notiks Zviedrijas filmu dienas

Turpinot “Kino galerijas” 25 gadu jubilejas svinības, kinoteātris “K.Suns” aicina uz jauniem skandināvu kino svētkiem 2., 3. un 4. decembrī un sadarbībā ar Zviedrijas vēstniecību piedāvā zviedru filmu dienas.

Galerijas