Kultūra / Māksla
Dzīve pirms interneta: Boriss Lurje saka NĒ
1964. gads. Nonākot nozīmes un esības nulles punktā, kustība turpinās. Popārtisti uzšķērž abstrakciju, prom no stīviem priekšstatiem par augsto mākslu, prom no raizēm par morāli un vēsturi. Viņi ir desmitgades slavenības un zvaigznes. Boriss Lurje saka NĒ. Ņujorkas Īstvilidžā ar domubiedriem dibina kustību “NO!art”. Pret liekulību, pret to, ka "kokakolas popārts saplūst ar dizainu un komerciju visapkārt". “NO!art” velk laukā visu to, ko popārts piedāvā aizmirst. Atsedz hipiju paaudzes apakšstraumes – vardarbību, perverso, holokaustu kā cilvēces zemāko punktu. Bez nonākšanas starmešu gaismā konsekventi saka NĒ.
«kim?» noslēdz gadu ar Kevina Bīslija un Roberta Narkus izstāžu ciklu
Laikmetīgās mākslas centrs „kim?” noslēgs 2017.gadu ar amerikāņu mākslinieka Kevina Bīslija pirmo personālizstādi Eiropā “Novilkumi” un lietuviešu mākslinieka Roberta Narkus režisēto kabarē “Viesis”. Izstāžu cikla atklāšana notiks 15. decembrī plkst. 19.00. Savukāt plkst. 20.00 Roberts Narkus lasīs lekciju “Kur ir manas iešļūcenes?”.
Dzīve pirms interneta: «Rentgenizdata» plates
Brīdis, pirms lenšu magnetofoni piešķir mūzikas plūsmai citu pulsācijas jaudu. Kontrkultūrai piederīgo lokā, starp spekulantiem un pagrīdes izgudrotājiem izplatās atklājums: rentgena attēli, kas krājas slimnīcu arhīvos, ir piemēroti mūzikas celiņa iegriešanai.
Dzīve pirms interneta: Izkropļotie valsts noziedznieki
20. gadsimta 30. gados mākslinieks Aleksandrs Rodčenko saņēma pasūtījumu ‒ propagandas grāmatu, kas veltīta Padomju Uzbekijas 10. dibināšanas gadadienai. Lielās tīrīšanas laikā daudzas no jaunā režīma vadošajām amatpersonām pašas kļuva par upuriem, un cenzūra izņēma grāmatu no apgrozības ‒ gluži tāpat kā no vēstures tika izdzēstas jebkādas liecības par miljoniem nogalināto cilvēku eksistenci.
Dzīve pirms interneta: Ideoloģiskās mākslas dubultaģents
Ilustrators Edgars Ozoliņš ir ideoloģiskās mākslas dubultaģents. Ar saviem zīmējumiem lubenēs par skolu jaunatni spēcīgi iespaidojis sociālisma perioda pusaudžus Latvijā. Tie portretēti ar tikumības regulām neraksturīgu seksapīlu. Izrādās, ka divas desmitgades ilustrators paša vajadzībām pagrīdē attīstījis stratēģisko simulācijas spēli.
Jauno mākslinieku pop-up galerijā «Ikrs» šobrīd apskatāmi jau 400 darbi
Devīto reizi durvis vērusi jauno mākslinieku pop-up galerija „Ikrs”. Šajā galerijā var apskatīt un iegādāties Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolas audzēkņu un absolventu darbus. Šobrīd galerijā redzami vismaz 400 darbu, ko veidojuši aptuveni 40 jaunie mākslinieki. Drīzumā pieejamo mākslas darbu skaits vēl palielināsies.  
Dzīve pirms interneta: Attiecības ar «Moskvich-407»
Izstādē „Tev ir pienākušas 1243 ziņas. Dzīve pirms interneta. Pēdējā paaudze" Andrejs Strokins piedāvā viņa rokās nonākušu diapozitīvu arhīvu, caur kuru var ielūkoties kādas ģimenes un tās draugu loka dzīvē. Daļā no ģimenes ainām prominenti klātesošas ir attiecības ar automašīnu “Moskvich-407”.
Dzīve pirms interneta: Erotomāna dienasgrāmata

Izstādē „Tev ir pienākušas 1243 ziņas. Dzīve pirms interneta. Pēdējā paaudze" skatāmā erotomāna dienasgrāmata ir spilgta liecība par kāda vīrieša un sievietes intīmajām attiecībām laikā, kad feminisma kustība uzsāk būtiskas sociālās pārmaiņas.

Gruzijā izveido modernās mākslas muzeja projektu vienā koferī

Vairāki gruzīnu mākslinieku uzsākuši projektu “Ceļojošais modernās mākslas muzejs”. Un tā nosaukums nemelo – sapakots vienā koferī, muzejs ceļo. Muzeja krātuvē ir fotoattēli un videofilmas, kurās iemūžināti 40 gadu garumā Gruzijā radītie modernās mākslas darbi.

Emīlijas Lielās slavenie filca lāči personālizstādē «Saldu miegu, Tīģeri!»

Es viņos salieku iekšā savus noslēpumus – tā par saviem slavenajiem filca lāčiem saka to autore, māksliniece Emīlija Lielā. Iespējams, tas ir iemesls, kāpēc viņas lāči cilvēkiem tik ļoti patīk, jo 10 gadu laikā tie aizceļojuši pa visu pasauli. Mākslinieces jaunāko veikumu varēs apskatīt no šodienas viņas personālizstādē galerijā „Istaba”.

Liepājā skatāma vērienīga Valtera Uztiča darbu izstāde

No 2.decembra līdz 2018.gada 31.martam Liepājā, galerijā „Romas dārzs”, skatāma vērienīga mākslinieka Valtera Uztiča (1914-1991) gleznu izstāde, kurā eksponēti vairāk nekā simt galerijas privātkolekcijā iegūtie mākslinieka darbi. Vienlaikus tiks atklātas papildu telpas jau tā plašajai galerijai „Romas dārzs”, kas uzmanību pievērš tieši Liepājas vecmeistaru darbiem.

Rotko centrā atklāta keramikas konkursa izstāde «Atmiņu lāde»

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā 1.decembrī atklāta starptautiska keramikas konkursa izstāde “Atmiņu lāde” un noskaidroti konkursa uzvarētāji. Izstādi rīko par godu izcilā keramiķa Pētera Martinsona piemiņai, un tā ir kā tilts starp pirmo starptautiskās keramikas biennāli un otro, kas notiks Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā nākamajā gadā.  Konkursā izstādei Rotko centrā tika atlasīti 77 darbi – 11 Latvijas un 66 ārvalstu. Trauslie keramikas izstrādājumi tika sūtīti uz Daugavpili no Dienvidkorejas, Kanādas, ASV un citām valstīm.

Zināmi 20. Starptautiskā Ledus skulptūru festivāla dalībnieki

No 2018.gada 9. līdz 11.februārim jau 20. reizi Jelgavā norisināsies Starptautiskais Ledus skulptūru festivāls, kura tēma šajā jubilejas gadā būs "Sapņi". Dalībai festivālā žūrijas komisija ir apstiprinājusi 30 profesionālus tēlniekus no 10 valstīm: Latvijas, Lietuvas, Krievijas, Īrijas, Portugāles, Norvēģijas, Nīderlandes, Ukrainas, Bulgārijas un Ķīnas.

Liepājas muzejā atklās Igo grafiku un kokgrebumu izstādi

Trešdien, 6. decembrī, plkst. 17 Liepājas muzejā atklās mūziķa un mākslinieka Igo (Rodrigo Fomina) izstādi “Nebijis gadījums”. Izstādē būs apskatāmi šogad un iepriekšējos gados radīti grafikas darbi kologrāfijas tehnikā, kā arī koka grebumi.

Pirmo Bērnu balvu mākslā saņem mākslinieks Juris Utāns

Izdevniecības “Neputns” 20 gadu jubilejas mēnesī bērniem Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā bija iespēja izvērtēt, kurš mākslas darbs zālē “Latvijas māksla 1985–2000”, viņuprāt, ir vislabākais. Balsojuma laureāts – mākslinieks Juris Utāns par darbu “Pieturā” (1987).

«Jarmarka» šogad būs atvērta astoņas dienas
No 20. decembra ikviens mākslas mīļotājs un svētku dāvanu meklētājs tiek aicināts uz jauno mākslinieku darbu izstādi, labdarības akciju un gadatirgu „Jarmarka”, kas jau 15. gadu notiks Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA). Ieeja izstādē bez maksas. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, šogad „Jarmarka” strādās tikai astoņas dienas, līdz ar to organizatori interesentus aicina ieplānot apmeklējumu savlaicīgi.
Jaunākie
Populārākie
Interesanti