Kultūra / Literatūra
Latviešu rakstnieks Zebris saņem Eiropas Savienības Literatūras balvu

Jaunais latviešu rakstnieks Osvalds Zebris šonedēļ saņēma Eiropas Savienības (ES) Literatūras balvu par savu vēsturisko romānu “Gaiļu kalna ēnā”, kas veltīts 1905.gada revolūcijas notikumiem. Šis romāns ir daļa no latviešu 20.gadsimta vēstures romānu sērijas, ko iniciēja Gundega Repše, gaidot Latvijas simtgadi. 

«Islāma rokasgrāmata» skaidro islāmu un izgaisina stereotipus

Latviešu valodā joprojām ir ļoti maz skaidrojošas literatūras par islāmu, kas ļauj dominēt dažādiem stereotipiem un mītiem, ir pārliecināta tulkotāja Ingrīda Peldekse, un tas bijis viens no iemesliem, kādēļ viņa ķērusies pie somu autora Jāko Hemēna-Antilas „Islāma rokasgrāmatas” tulkošanas.

LU izdevusi divas dzejas pētniecībai veltītas grāmatas

Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta apgāds laidis klajā divas dzejas pētniecībai veltītas grāmatas - krājumu “Poētika tuvplānā. Viena dzejoļa analīzes antoloģija” un Māras Grudules monogrāfiju “Latviešu dzejas sākotne 16. un 17. gadsimtā kultūrvēsturiskos kontekstos”.

Nacionālajā bibliotēkā atklās Melgalvam un Brūverim veltītu izstādi

17. maijā plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavā tiks atklāta izstāde “Klasesbiedri”. Tā veltīta dzejnieku Māra Melgalva (1957–2005) un Pētera Brūvera (1957–2011) sešdesmitgadēm. Atklāšanas pasākumu papildinās arī sarunas un lasījumi. Izstāde apskatāma līdz  31. jūlijam. Ieeja bez maksas.

Trīs Ikstenas romāni izdoti vienos vākos

Klajā nākusi Noras Ikstenas triloģija, ko veido trīs rakstnieces romāni — “Dzīves svinēšana” (1998), “Jaunavas mācība” (2001) un “Mātes piens” (2015). To vienojošais pavediens — mātes un meitas, kuras dažādos laikos un laikmetos cenšas noskaidrot, kā dzīvot, lai nepazaudētu savu balsi, lai nekļūtu par zvanu bez mēles.

«Punctum» piedāvā jaunu literatūras festivālu

Atzīmējot trešo pastāvēšanas gadu, literatūras un filosofijas interneta žurnāls „Punctum” no 22. līdz 26. maijam aicina uz pasākumu sēriju „Punctum festivāls. Iztēles ģeogrāfija”. „Punctum” jaunajā literatūras festivālā uzdos jautājumu par laikmetīgumu, sniedzot arī atbildes versiju – pārvērtēt un daudzveidīgi interpretēt vietas vai ainavas jēdzienu.

Šlāpins skaidro jaunu vārdu lietojumu

Kopš 1999. gada publicists, filosofs, rakstnieks un tulkotājs Ilmārs Šlāpins ir vācis jaunu vārda lietojumu piemērus, skaidrojot to izcelsmi, nozīmi un jēgu žurnālā "Rīgas Laiks". Tagad šīs piezīmes ir atkārtoti izdotas papildinātā grāmatā "Jauno latviešu valoda". „Šis skaidrojums ir ironisks, taču iecietīgs; zinātniski pamatots, taču neakadēmisks; to var lietot kā žargona vārdnīcu, bet var lasīt arī kā anekdotisku stāstu krājumu par mūsdienu vārdu slepeno dzīvi," par grāmatu stāsta tās autors Ilmārs Šlāpins. Piedāvājam dažus no viņa izvēlētajiem vārdiem.

«Sindera» - jauns romāns fantastikas cienītājiem

Apgādā Zvaigzne ABC" izdots jaunākais "fantasy" žanra bestselleris jeb dižpārdoklis – rakstnieces Merisas Meijeres četru zinātniskās fantastikas romānu sērijas “Mēness hronikas” (Lunar Chronicles) pirmā grāmata “Sindera” (Cinder). Meijeres sērija pasaulē izpelnījusies milzu panākumus.

Latvijas ilustratori izvēlēti par Berlīnes bērnu literatūras festivāla goda viesiem

No 10. līdz 19. maijam Berlīnē (Vācijā) norisinās bērnu literatūras festivāls “Berlin Book Islands” (Berliner Bücherinseln (Berlīnes grāmatu salas)), kurā šogad par goda viesiem izvēlēti deviņi autori un ilustratori no Baltijas reģiona. Latviju festivālā pārstāvēs bērnu grāmatu mākslinieki Rūta Briede un Juris Petraškevičs, kā arī bērnu literatūras izdevniecības “Liels un mazs” vadītāja Alīse Nīgale.

Soduma balvu saņem Knuts Skujenieks un Jānis Tomašs

Jau piekto reizi tiek piešķirta rakstnieka Dzintara Soduma vārdā nosauktā balva literatūrā. Par novatorisku sniegumu latviešu literatūrā šogad Ikšķiles novada iedibinātā balva piešķirta dzejniekam Jānim Tomašam par debijas krājumu "Melnie darba cimdi" un dzejniekam, tulkotājam Knutam Skujeniekam par Genādija Aihī grāmatas "Paklanīšanās dziesmai" atdzejojumu.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti