Kultūra / Kultūrtelpa
Lsm.lv sāksies «Kilograms kultūras 2017» gada balsojums
Nākampirmdien, 8.janvārī, plkst. 8.00 portālā LSM.LV tiks atklāts balsojums par “Kilograms kultūras 2017” pretendentiem. Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio žūrija ir vienojusies par pretendentiem astoņās kategorijās, kas tiks atklātas balsošanas uzsākšanas dienā.
Toma Treiberga kultūras ieteikumi šai nedēļas nogalei
Sagaidiet 2018. gada pirmo nedēļas nogali ar neierastāku skatījumu uz kultūru. Pamainiet radio klausīšanās paradumus, ļaujieties elektroniskās mūzikas maģijai, ieklausieties citādākā dzejas skanējumā un kopā ar šamani sajūtiet vībotnes ziemeļu spēku. To visu šonedēļ iesaka sabiedrisko mediju balvas "Kilograms kultūras" žūrijas pārstāvis, dzejnieks Toms Treibergs.
Konsīlijs vienojas, kā pareizi drīkst atskaņot himnu
2017.gada 1.novembrī notika ekspertu konsīlijs, kura mērķis bija izvērtēt Latvijas valsts himnas „Dievs, svētī Latviju!” atskaņošanas praksi un nekvalitatīva izpildījuma radītās sekas. Tā kā konsīlijā neizveidojās vienots viedoklis par izvirzītajiem Latvijas valsts himnas izpildījuma jautājumiem, pēc konsīlija tika veikta padziļināta normatīvā regulējuma un himnas izpildījuma prakses analīze, kuras rezultātā tapis slēdziens ar ieteikumiem izmaiņām normatīvajos aktos.
AKKA/LAA iebilst pret pilnu piekļuvi «periodika.lv» skolu bibliotēkās
Vai digitalizētajām avīzēm un žurnāliem, kas Latvijā izdotas pēdējo 70 gadu laikā, vajadzētu būt pieejamām arī skolu bibliotēkās? Par to sākusies diskusija Saeimā pēc Vēstures skolotāju biedrības ierosmes. Pašlaik digitalizētā periodika, kuras saturu vēl aizsargā autortiesības, pieejama tikai Latvijas publisko bibliotēku tīklā, kurā skolu bibliotēkas neietilpst. Skolotāji uzskata: tas apgrūtina skolēnu iespējas veikt pētnieciskos darbus, tādēļ situācija būtu jāmaina. Autortiesību sargi gan ir pretējās domās.
Latviski izdos pāvesta Franciska grāmatu «Pazemības ceļš» par korupciju
„Korumpēti cilvēki savu korumpētību nemaz nejūt. Tas ir tāpat kā ar sliktu elpu: cilvēks pats to parasti nemana. To sajūt tikai citi, un viņiem arī vajag cilvēkam pateikt to,” – tas ir fragments no pāvesta Franciska grāmatas „Pazemības ceļš”. To viņš uzrakstījis, vēl pirms kļuva pār pāvestu, būdams Buenosairesas arhibīskaps un aktīvi reaģējot uz 90.gados viņa valstī aktualizēto korupcijas problēmu. Nelielajā izdevumā autors korupciju apskata ļoti dziļi, analizē tās cēloņus un veidus, kā arī iezīmē ceļus, kā iespējams caursist biezās korupcijas bruņas.
Brīvprātīgie veltījuši 7500 stundu folkloras krātuves digitālā arhīva atšifrēšanai
"Piliens pie piliena – sanāk jūra" – tā, citējot kādu no Latvijas folkloras krātuves digitālajā arhīvā atrodamajiem senajiem sakāmvārdiem, var raksturot folkloras krājuma brīvprātīgo palīgu darbu. Kopš pērnā gada vairāki simti cilvēku no brīva prāta iesaistījušies folkloras krātuves digitālā arhīva atšifrēšanā, lai tā saturs pētniekiem būtu vieglāk meklējams un apstrādājams. Daudziem tas kļuvis par pastāvīgu hobiju – brīvajā laikā mājās pie datora atšifrēt kādu pirms simt gadiem rokrakstā fiksētu tautasdziesmu, pasaku vai buramvārdu. Aktīvākos no viņiem šonedēļ sumināja Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.
Latviešu diaspora pasaulē plāno 54 simtgades pasākumus
“Es esmu Latvija” - šādu vēsti visā pasaulē mītošie latvieši vēlas nosūtīt savai vai iepriekšējo paaudžu dzimtenei Latvijai tās simtās dzimšanas dienas gadā. Trijos gados ar šo devīzi plānoti 54 projekti, kuru mērķis ir stiprināt vienotības sajūtu diasporā un vēstīt pasaulei par Latvijas sasniegumiem.
Vērienīgākais 2018. gada notikums muzeju dzīvē – izstāde «Latvijas gadsimts»
2018. gada 3. maijā Latvijas Nacionālā vēstures muzeja telpās Rīgā, Brīvības bulvārī 32, tiks atklāta valsts simtgadei veltīta izstāde “Latvijas gadsimts”. Tā būs lielākā muzeju kopizstāde pēc valsts neatkarības atjaunošanas – izstādes veidošanā iesaistījušies 63 valsts, pašvaldību un privātie muzeji. Izstādē vienkopus varēs apskatīt izcilas vēstures liecības no Kurzemes, Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Zemgales un Rīgas, kuras iespējami daudzveidīgi atspoguļo Latvijas valsts vēsturi simts gadu garumā.
Atjaunots Rīgas Doma lielais ērģeļu prospekts
Rīgas Doms gada nogalē piedāvā ne tikai krāšņu koncertu programmu, bet vizuāli iespaidīgu baudījumu arī acīm, jo tik tikko pēc ilgstošas restaurācijas skatam atklāts Rīgas Doma lielais ērģeļu prospekts. Pēc atjaunošanas tajā redzamas četru gadsimtu atstātās pēdas, kas izpaužas arī krāsu izmantojumā – brūnā krāsa tajā mijas ar zilu marmorējumu un zeltu. Lielo ērģeļu prospektu jeb ietvaru nav bijis iespējas redzēt teju 20 gadu, jo tas uz restaurācijas laiku bija ieslēpts stalažās.
Dramaturgu teātris pārbūvē telpas
Lielus pārbūves darbus uzsācis Dramaturgu teātris. Saskaņā ar vērienīgo ieceri, jaunajā gadā teātris aizņems plašākas telpas, tas būs vieglāk sasniedzams skatītājiem, izrāžu mēģinājumi un studiju nodarbības notiks piemērotākās telpās, nodrošinot aktieriem, režisoriem un studiju audzēkņiem labākas radoša darba iespējas.
Jaunākie
Populārākie
Interesanti