Kultūra
«Muzikālās bankas» fināla balsojumu turpina 15 dziesmas
Zināmas 15 fināla dziesmas, kas izturējušas Latvijas Radio 2 organizētās pop un rokdziesmu aptaujas „Muzikālā banka 2017” balsojuma pirmo kārtu. Šīs dziesmas turpinās sacensību, lai noskaidrotu, kura dziesma iegūs Gada vērtīgākās dziesmas titulu, kas tiks paziņots īpašā radio ētera šovā 20.janvārī no plkst.12.00.
Režisors Mārtiņš Eihe: Šodien vairs neesam gatavi ziedot savu komfortu nākotnes vārdā
Svarīgākais Latvijai ir cilvēki, kas nebaidās un ir gatavi iestāties par taisnību, uzskata režisors Mārtiņš Eihe, kurš Valmieras teātrī iestudējis izrādi „Meža meitas”. Tā veidota pēc folkloras pētnieces Sanitas Reinsones pirms trim gadiem izdotās un lielu popularitāti iemantojušās grāmatas „Meža meitas”, kurā apkopoti stāsti par sievietēm, kuras pēc Otrā pasaules kara bija spiestas meklēt patvērumu mežā, lai izvairītos no padomju okupācijas varas represijām. Mārtiņš Eihe izrādi uzvedis ļoti neparastā teātra vietā, kurā skatītāji līdz šim kāju nav spēruši.
«Kilograms kultūras 2017»: Kategorija «Mantojums»
Turpinās Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un lsm.lv gada balvas "Kilograms kultūras” gada balsojums. Viena no astoņām šī gada balvas kategorijām pievērš uzmanību pagājušā gada vērtīgākajam ieguldījumam kultūras mantojuma jomā. Līdzīgi kā citās, arī šajā kategorijā ir četri nominanti.
Liepājas simfoniskais orķestris britu diriģenta vadībā ieraksta albumu
Šonedēļ Liepājas simfoniskais orķestris (LSO) koncertzālē "Lielais dzintars" britu diriģenta Džona Gibonsa vadībā ieraksta angļu komponista Viljama Vērdsverta darbus. Kompānija "Toccata Classics" ierakstu paredzējusi izdot šogad, ierakstu sesijā pie skaņu režijas pults - Normunds Slava.
Talsos atklāj latviešu tautasdziesmu iedvesmotu ASV mākslinieces Deboras Lagrasas izstādi
ASV vēstniecība Latvijā aicina uz amerikāņu mākslinieces Deboras Lagrasas multimediju izstādes “Kur tie lieli dūmi kūp. Latviešu tautasdziesmu iedvesmota māksla” atklāšanu ceturtdien, 11.janvārī, plkst. 16.00, Talsu novada muzeja izstāžu zālē. Izstādes atklāšanā piedalīsies ASV vēstnieces Latvijā vietnieks Pols Polītiss un folkloristi Aldis Pūtelis un Guntis Pakalns. Izstāde būs apskatāma līdz 4.februārim.
Mūzikas akadēmija svin 99. jubileju un sumina labākos
11. janvārī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA) svinēs savu 99. dzimšanas dienu, pulcinot visus uz svētku koncertu, kurā notiks arī iepriekšējā gada labāko studentu un labākā pedagoga cildināšana.
Seksa atspoguļojums latviešu kino ir diezgan briesmīgs. Intervija ar režisori Lieni Lindi
Latviešu jauno režisoru programmu Latvijas Televīzijas ciklā atklāj Lienes Lindes maģistra darbs “Septiņas neveikla seksa reizes” (2016) par jaunu kinorežisori, kura mēģina uzņemt savu pirmo filmu, par scenārija pamatu izmantojot savu seksuālo pieredzi. Režisores darbs 2017. gadā saņēma "Lielo Kristapu" kā labākā studentu filma, to arīdzan augstu novērtējusi ārzemju auditorija. Ar Lieni Lindi tikāmies, lai parunātu par to, cik jēdzīgi kopā savietot vārdus “jaunais” un “režisors” un ko patiesībā nozīmē taisīt studentu filmas. Tāpat Liene Linde atklāja, ka filmu “Septiņas neveikla seksa reizes” veidot viņu pamudinājis tas, ka latviešu kino seksa un seksualitātes atspoguļojums ir diezgan briesmīgs.
750 Latvijas un diasporas skolotāji izmanto mācību materiālus no projekta «Kino skolās»
Apmēram 750 skolotāju pieteikušies iespējai mācību procesā izmantot latviešu kino. Ar projekta „Kino skolās” palīdzību pedagogi var saņemt piekļuvi nu jau 40 Latvijā veidotām filmām un tām speciāli radītus metodiskos materiālus. Projekts darbojas nepilnus trīs gadus. Interese par „Kino skolās” ir liela un pedagogi vēlētos vēl plašāku pieejamo filmu klāstu.
Rīgas Domā uzstāsies slavenais Krievijas koris «Pravoslavnije pevčije»
Cilvēki arī mūzikā alkst pēc tīriem avotiem, un tādus piedāvā Maskavas koris „Pravoslavnije pevčije” jeb „Pareizticīgie dziedoņi” – tā šī kora popularitātes noslēpumu skaidro Hermaņa Brauna fonda vadītāja Inna Davidova. Koris ir ļoti mīlēts arī Latvijā, un tā viesošanās pie mums tūlīt pēc Jaunā gada ir jau tradīcija 20 gadu garumā. Arī 10.janvāra vakarā „Pravoslavnije pevčije” muzicēs Rīgas Domā, kā allaž pārsteidzot gan ar profesionālo meistarību, gan īpašo, viņu koncertiem raksturīgo atmosfēru.
Kairišs Rēzeknē atlasa aktierus jaunajai filmai «Pilsēta pie upes»
Jaunākais režisora Viestura Kairiša projekts ir kinofilmas “Pilsēta pie upes” veidošana Latgalē. Pagājušajā vasarā režisors sāka meklēt aktierus un devās pie vietējo amatierteātru kolektīviem, bet nupat Rēzeknē uz atlasi bija aicināti vietējie iedzīvotāji neatkarīgi no vecuma un filmēšanās pieredzes. Projekta mērķis – beidzot vienā filmā atainot sešus traģiskākos gadus Latvijas vēsturē, kad cits pēc cita mainījās dažādu varu režīmi.
Latvijas simtgades laikmetīgās mākslas izstāde Francijā izgaismo nenovērtēto
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs Parīzē 13. janvārī atklās pirmo laikmetīgās mākslas cikla “Pārnēsājamās ainavas” izstādi, kas pievēršas trimdas mākslas procesu izpētei. Izstādē piedalās Latvijas un ārvalstu mākslinieki (-)auteur, Mercedes Azpilicueta, Ieva Balode, Yaïr Barelli, Ieva Epnere, Barbara Gaile, Daiga Grantiņa, Myriam Lefkowitz, Mai-Thu Perret un Andrejs Strokins.
Jūrmalā skatāma Aivas Žūriņas izstāde «Iedzīve»
Līdz 18. janvārim Mākslinieku namā Jūrmalā skatāma Aivas Žūriņas personālizstāde „Iedzīve”. Izstādē aplūkojami smalki un filigrāni izstrādāti zīmējumi. Katrs autores zīmējums ir kā jauna pasaule, kura prasa iedziļināšanos un dod vērotājam iespēju sajusties kā pētniekam, zinātniekam vai botāniķim.
Arhitektūras muzejā atklās kultūras mantojuma aerofotogrāfijām veltītu izstādi
No 12. janvāra līdz 23. februārim Latvijas Arhitektūras muzejā notiks Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Pieminekļu dokumentācijas centra rīkotā izstāde “200 metru virs mantojuma”. Tā ir veltīta pirmajām aerofotogrāfijām, kas fiksēja kultūras mantojumu 20. gadsimta 90. gados. Izstāde tapusi Eiropas Kultūras mantojuma gada ietvaros.
Galerijas