Kultūra
Katrīna Gupalo laiž klajā jaunu singlu un uzsāk koncertsēriju
Ar koncertu teātra klubā “Austrumu robeža” 23.janvārī „Katrina Gupalo & the Black Birds” uzsāk oriģinālmūzikas programmas koncertsēriju, kas līdz pat aprīlim norisināsies koncertu norises vietās Rīgā un Jūrmalā. Strādājot pie koncertprogrammas veidošanas, "Katrinas Gupalo & the Black Birds" ierakstījuši singlu “Red Buses”, kas ir oriģinālmūzikas projekta trešais singls no gaidāmā albuma. Ieraksta skaņu režisors - Artūrs Sedriks Sinkevičs.
Magdalēnas baznīcā Tēlemaņa «Mesijas» pirmatskaņojums
Rīgas Sv. Marijas Magdalēnas baznīcā 26. janvārī plkst. 20.30 baroka orķestris „Collegium Musicum Riga”, solisti Ilze Grēvele, Monta Martinsone, Rinalds Kandalincevs un diriģents Māris Kupčs aicina uz ievērojamā vācu komponista Georga Filipa Tēlemaņa (Georg Philipp Telemann, 1681-1767) "Mesijas" atskaņojumu.
«Vectēvs, kas bīstamāks par datoru» dodas pasaulē
Jaunā gada sākumā apkopotā statistika liecina, ka pirmā filma Nacionālā kino centra programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, režisora Vara Braslas spēlfilma “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” 2017. gadā kļuvusi par otro kinoteātros visvairāk apmeklēto filmu Latvijā, un tas ir labākais Latvijas filmas sasniegums vismaz pēdējo desmit gadu laikā. Šogad filma dodas ārpus Latvijas – uz festivāliem un pie ārzemju tautiešiem – un būs skatāma arī divos televīzijas kanālos.
Piekto reizi pasniegs Cimzes balvu
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā 26.aprīlī jau piekto reizi pasniegs Jāņa Cimzes vārdā nosaukto balvu izcilākajiem mūzikas, mākslas, dizaina un dejas pedagogiem. Tāpat ar Kultūras ministrijas (KM) balvu tiks novērtēti Latvijas bērnu un jauniešu sasniegumi starptautiskajos konkursos, izstādēs un skatēs iepriekšējā kalendārajā gadā mākslas un dizaina, mūzikas un dejas nozarēs.
Februārī Rīgā izrādīs igauņu laikmetīgā teātra programmu «Latest»
No 15. līdz 18. februārim Latvijas Jaunā teātra institūts (LJTI) sadarbībā ar diviem Tallinas teātriem – „Kanuti Gildi SAAL” un „NO99” –  aicina iepazīt igauņu teātra mākslinieku pasaules izjūtu un uzklausīt viņu viedokli par sociāli politiskiem procesiem programmā "Latest", kurā piedalīsies arī vairāki latviešu mākslinieki.
Paula un Ziedoņa daiļradei veltīts projekts izdod pirmo singlu «Nenes zvaigznes istabā»
Raimonda Paula un Imanta Ziedoņa daiļradei veltītā projekta “Visas taisnības” muzikālā apvienība izdod pirmo singlu “Nenes zvaigznes istabā”, kuru izpilda mūziķis Goran Gora. Marta sākumā dzejnieka Imanta Ziedoņa muzejs, veidojot projektu “Visas taisnības”, aicina baudīt Imanta Ziedoņa atstāto daudzpusīgo kultūras mantojumu neierastā formā — koncertā un multimediālā izstādē.
Melbārde «Tautas grāmatu plauktam» dāvinās grāmatu «Mācīšanās ir zelts»
Ar svinīgu un simbolisku grāmatu dāvinājumu Latvijas sabiedrībai 18. janvārī tiks atklāts Latvijas valsts simtgades gads. Personīgi vai valstiski nozīmīgas grāmatas Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) "Tautas grāmatu plauktam" dāvinās valsts augstākās amatpersonas. Kultūras ministre Dace Melbārde („Nacionālā apvienība”) Latvijas Televīzijas raidījumam „Rīta Panorāma” atklāj, ka viņas dāvana „Tautas grāmatu plauktam” būs grāmata „Mācīšanās ir zelts”.
Aicina pieteikt darbus Latvijas Arhitektūras gada balvai
Maija vidū jau divdesmit trešo reizi tiks pasniegta Latvijas Arhitektūras gada balva, kas cildinās izcilākos sasniegumus Latvijas arhitektūras nozarē. Latvijas Arhitektu savienība aicina arhitektus, pašvaldības, pasūtītājus, būvniekus līdz 9. martam iesniegt darbus konkursam.
Liepājā notiks Latvijas un Somijas simtgadei veltīts koncerts
Februārī apritēs 100 gadi, kopš somu jēgeru bataljons Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālē iesvētīja zili balto Somijas brīvprātīgo karavīru karogu. Godinot Latvijas un Somijas ciešo saikni un abu valstu simtgadi, 13. februārī pulksten 18 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” notiks svinīgs bezmaksas koncerts.
Lielās mūzikas balvas žūrija: Jaunajiem mūziķiem nav vienādas iespējas tikt pamanītiem
Aizvadītais gads Latvijas mūzikā bijis viens no ražīgākajiem, nostādot Lielās mūzikas balvas žūriju ļoti grūtas izvēles priekšā. No vairāk nekā 150 koncertiem un uzvedumiem eksperti atlasījuši 22 nominantus septiņās kategorijās. Astotajā kategorijā – par mūža ieguldījumu – balvas ieguvējs kļuva zināms jau 16.janvārī, un tas ir komponists Romualds Kalsons. Bet pārējo uzvarētāju vārdus uzzināsim Lielās mūzikas balvas ceremonijā 6.martā.
«Kilograms kultūras»: Kategorija «Vizuālā māksla»
Vēl vienu dienu līdz 17.janvāra pusnaktij turpinās balsojums par Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un portāla LSM gada balvas "Kilograms kultūras” nominantiem. Viena no astoņām šī gada balvas kategorijām pievēršas pagājušā gada svarīgākajiem notikumiem vizuālajā mākslā. Līdzīgi kā citās, arī šajā kategorijā ir četri nominanti.
Filmas «Dotais lielums: mana māte» recenzija: Provokācija kā metode
Režisores Ievas Ozoliņas jaunākā dokumentālā filma “Dotais lielums: mana māte” pirmizrādi piedzīvoja šī gada 4.janvārī kinoteātrī „Splendid Palace” un interneta platformā „Shortcut”. Tēmai, kura aptver attiecības starp vecākiem un bērniem, režisore pievērsusies jau savā pirmajā pilnmetrāžas dokumentālajā filmā “Mans tēvs baņķieris” (2015), kas ieguva arī "Lielā Kristapa" balvu kategorijā „Labākā debija”. Šogad Ieva Ozoliņa pie skatītājiem atgriezusies ar filmu, kas šokē, pārsteidz, raisa diskusijas un vienlaikus liek kritiski domāt.
Kafkas «Procesa» režisors Mārcis Lācis: Ar absurdu ir interesanti spēlēties
Sirreāls detektīvs – tādu apakšvirsrakstu Franca Kafkas „Procesa” iestudējumam Jaunajā Rīgas teātrī devis režisors Mārcis Lācis. Viens no pazīstamākajiem Kafkas darbiem caur grotesku un absurdu vēsta par varas graujošo spēku pār indivīdu. Iestudējuma galvenā loma uzticēta Jaunā Rīgas teātra visjaunākajam aktierim – Tomam Veličko, kuram šī ir tikai pirmā sezona profesionālajā teātrī.
Siguldas pils kompleksā radošās darbnīcas vērs durvis jau pirms jaunās tūrisma sezonas
Šobrīd vērienīgi rekonstrukcijas darbi turpinās Siguldas pils kompleksā, lai jau, sagaidot vasaras sezonu, te varētu sākt darboties radošās uzņēmējdarbības centrs. Pils kompleksa trīs atjaunotajās ēkās savām radošajām darbnīcām telpas nomāt varēs mākslinieki un amatnieki, dažādu pakalpojumu sniedzēji, tādējādi te nodrošinot ap 50 jaunas darba vietas un radot arī interesantu tūrisma galamērķi.
«Kilograms kultūras»: Kategorija «Literatūra»
Vēl līdz trešdienas, 17.janvāra, pusnaktij varat balsot par Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un lsm.lv gada balvas “Kilograms kultūras” nominantiem. Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un lsm.lv gada balvai “Kilograms kultūras 2017” literatūrā izvirzītos nominantus vieno laiks un vēsture. Aizvadītajā gadā latviešu literatūrā īpaši izceļas atskati uz vēstures tēmām, saskata neatkarīgais eksperts literatūrzinātnē Arnis Koroševskis.
Galerijas