Dzīve & stils / Tautas māksla
Jēkabpilī notiks desmitais amatierteātru festivāls «Laipa»

No 24. līdz 26. novembrim Jēkabpils Tautas namā norisināsies desmitais amatierteātru festivāls “Laipa”. Festivāls Jēkabpilī notiek kopš 1999. gada un ir iemantojis popularitāti gan amatierteātru trupu, gan skatītāju – jēkabpiliešu un pilsētas viesu – vidū.

Valmieras muzejā eksponēti 96 tautastērpi

Atbalstot kustību “Katram savu tautastērpu” ceļā uz Latvijas simtgadi, Valmieras muzejā atklāta izstāde “Mana tautastērpa ceļš”. Tā stāsta par cilvēkiem un to, kā viņi izjūt piederību dzimtajai zemei. Ikviens tautastērps izstādē ir unikāls un atspoguļo tā valkātāja personību, pašapziņu un mīlestību pret savu tautu. 

Lietišķās mākslas kolektīvs «Nāmetiņš» atzīmē 20 gadu jubileju

Jau 20 gadu Talsu novada Spārē darbojas lietišķās mākslas kolektīvs, kas 2006.gadā ieguvis nosaukumu “Nāmetiņš”. Par nāmatu Rucavas pusē sauc galvas autu, kas austs no lina un galos rotāts ar knipelētu mežģīni. Knipelēšanu gan rokdarbnieces neesot apguvušas, bet, tā kā kolektīvs neesot liels, tad nāmetiņš jeb mazs lakatiņš esot bijis vispiemērotākais nosaukums.

Ancē atklās 100 cimdu izstādi

16. novembrī plkst. 14.30 Ances kultūras namā atklās cimdu izstādi, kurā būs apskatāmi 100 cimdu pāru. Pasākumā piedalīsies arī Ances pamatskolas jaunie vokālisti, viņu izpildījumā skanēs patriotiskas dziesmas.

«Koka Rīgā» skatāma izstāde «Portreti un pašportreti»

“Mēs gribam pievērst uzmanību cilvēkam, nevis saslimšanai,” ar šādu mērķi 7.novembrī biedrība “Gaismas stars”, atzīmējot 20. dzimšanas dienu, centrā “Koka Rīga” atklāja ļoti īpašu izstādi “Portreti un pašportreti”. Tajā aplūkojami mākslas darbi, kurus radījuši biedrības rūpju bērni – cilvēki ar garīgās veselības traucējumiem.

Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņdienas svinībām

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no plkst. 12.00 līdz 16.00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

«Nāc līdzās!» koris sniegs koncertus Lielbritānijā

Fonda "Nāc līdzās!" koris, kur dzied neredzīgi un vājredzīgi jaunieši, arī jaunieši ar kustību un garīgās attīstības traucējumiem, pēc Anglijas Daugavas Vanagu fonda ielūguma, devies sniegt koncertus Lielbritānijā.

Koncertā «Rudens nāca sētiņā» uzstāsies astoņi tautas deju kolektīvi

28. oktobrī pulksten 17.00 Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Vaduguns” un tā vadītāja Kristīne Jaunbrūna aicina uz pirmoreiz notiekošo tautas deju kolektīvu koncertu “Rudens nāca sētiņā”. Liepājas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē pulcēsies astoņi tautas deju kolektīvi no Ventspils un Liepājas, kā arī no Priekules, Dobeles, Durbes, Pāvilostas un Kuldīgas novadiem.

Festivālā «Dzīvā mūzika» skanēs ermoņikas

Šonedēļ no 27.oktobra līdz 29.oktobrim notiks ikgadējais Tautas mūzikas festivāls “Dzīvā mūzika”. Šajā reizē īpaša uzmanība festivālā pievērsta skanīgajam instrumentam - ermoņikai.

Jauniešu teātru festivālā Jūrmalā galveno balvu ieguvis Jelgavas Jaunais teātris

Ar teatrālām performancēm pilsētvidē – Mākslas stacijā “Dubulti” un Jūrmalas vilcienā – un astoņām konkursa izrādēm Jūrmalas Kultūras centrā un Jūrmalas teātrī 20.–21.oktobrī aizvadīts otrais Latvijas jauniešu teātru festivāls un konkurss “Rainis un Aspazija Tev”. Konkursa galvenā balva par jaunradi un veiksmīgāko festivāla izrādi piešķirta Jelgavas Jaunajam teātrim par iestudējumu “Pusaugušie”; iestudējuma autors un režisors – Rihards Gāle.

Kurzemes kokle - instruments ar tūkstošiem gadu senu vēsturi

1891. gadā Jurjānu Andrejs savā ekspedīcijā Kurzemē pierakstīja šo kokļu spēles melodiju suitu pusē, un senākas pierakstītas kokļu melodija par to nav. Kokles vispār ir Kurzemes instruments, īpaši rietumu pusē, plašā joslā gar jūru. Tur šim instrumentam ir ne vien gadu simtu, bet pat gadu tūkstošu vēsture. Diemžēl senākā mūzika ir mazāk zināma, stāsta etnomuzikologs Valdis Muktupāvels.

Brīvdabas muzejs ielūdz uz veļu vakaru

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz veļu jeb senču godināšanu jau tradicionālajā "Veļu vakarā" svētdien, 22. oktobrī, no 18.00 līdz 21.00.

Dūdas jeb somas stabules - viens no izplatītākajiem instrumentiem

Dūdas ir viens no izplatītākajiem instrumentiem mūsu tautas vēsturē. Viduslaiku liecības par citiem instrumentiem lielākoties klusē, bet somas stabules pamanītas, jau sākot ar 16. gadsimtu. Turklāt arheologi ir atraduši dūdu iepūtiena caurulīti - liecību par dūdu lietošanu jau 15. gadsimtā. Par dūdām stāsta etnomuzikologs Valdis Muktupāvels.

Latvijas simtgadei Alsungā tapuši jauni suitu tērpi

Lai uz Latvijas simtgadi iestudētu savulaik tik pieprasīto uzvedumu “Suitu kāzas”, Alsungas novadā izgatavoti etnogrāfiski precīzi tautastērpi. To darināšanā galvenokārt iesaistījušies vietējie ļaudis. 

Jaunākie
Populārākie
Interesanti