Dzīve & stils / Cilvēkstāsti
Pirms 120 gadiem Sibīrijā izveidotajā latviešu ciemā arvien dzīvas latviskās tradīcijas

Šogad aprit 120 gadi, kopš Sibīrijā, Omskas apgalabā, izveidots latviešu ciems Augšbebri. Tolaik cariskās Krievijas valdība aicināja apgūt neskartās zemes, un latvieši uz Sibīriju tad arī devās savas zemes meklējumos. Lai arī mainījušās paaudzes, Augšbebros vēl arvien var dzirdēt latviešu valodu un saglabātas arī latviskās tradīcijas. Savulaik turp brauca arī skolotājas no Latvijas, bet piecus gadus tas vairs nenotiek. Augšbebru folkloras kopas "Varavīksne" vadītāja Olga Benke atzīst, ka tas tomēr ir vajadzīgs, lai saglabātu saikni ar Latviju.

Pacientes stāsts: Nespēja samaksāt par zālēm beidzas traģiski

Ja zāles nevar atļauties, sekas var būt traģiskas – to raksturo stāsts par kādu pacienti, kura pati runāt nevar. Par viņu sabiedrisko mediju rubrikā "Farmācijas neredzamā vara" stāstīja aprūpētāja Liene, kuras vārds ir mainīts. Viņas aprūpētā paciente – kundze gados – zāles nelietoja. Tagad viņa ir guloša un atrodas pansionātā.

Ilzes stāsts: Naudu zālēm atrodu, citādi – neizdzīvotu

Rīdziniecei Ilzei ir nedaudz pāri piecdesmit. Viņai ir miastēnija – reta slimība ar vājumu un muskuļu nespēku. Arī citas saslimšanas, kas ietekmē Ilzes dzīvi. Zāles izmaksā līdz pat 200 eiro mēnesī. Ilze ir viena no divām Latvijas Radio rubrikā "Farmācijas neredzamā vara" uzrunātajām pacientēm, kurām zāles vajadzīgas, lai dzīvotu.

Dzejnieks, Šrubs un Minskas lakstīgala. Trīs kolhoza priekšsēdētāji.

Jā, Baltkrievija, iespējams, neieņem topu augšgalu vārda brīvības ziņā. Tomēr ir vērojama kāda ļoti interesanta tendence: tikko kāds cilvēks ir personiski pazīstams ar Batjku, un tādus mēs [LTV radidījuma "Province" komanda] sava nelielā ceļojuma laikā satikām trejus, viņa runā, uzskatos, pārliecībā parādās brīvība, kritiskums, analīze, attieksme. 

Rūjienas novadā «Arumu» saimnieki jau vairākus gadus rīko labdarības nometnes bērniem

Nu jau septīto gadu Rūjienas novada bioloģiskās zemnieku saimniecības „Arumi” saimnieki vasarā vienu nedēļu pie malas liek lauku darbus un savu laiku velta, kā viņi paši saka, sirdsdarbam. Tā ir bērnu nometne, kuru Ineta un Laimonis Bole kopā ar brīvprātīgajiem rīko savā saimniecībā un rūpējas par to, lai nometnes dalībnieki būtu garšīgi paēduši.

Ģimenes saimniecībā «Zāģeri» ienākumus gūst lopkopībā un tūrismā, sirdsprieku - zirgkopībā

Šobrīd visā Eiropā valda uzskats, ka laukos jāatbalsta ģimenes saimniecības, taču katrā valstī ir atšķirīgi viedokļi par to, kas īsti ir ģimenes saimniecība. Proti, vai tie ir tūkstošiem hektāru lieli, nepārredzami lauki, kas pieder vienai ģimenei, vai par ģimenes saimniecību saucama tāda, kas apkopj nedaudz hektārus zemes, pārtiek no saražotā un rūpējas arī par apkārtējo vidi un ainavu. Sava versija par to ir saimniecībai “Zāģeri” Īvandes pagastā.

Aigars Lauzis pēc veloceļojuma: Galvenais ir iegūta māju sajūta

Galvenais ir iegūta māju sajūta, ka mājas ir te – Latvijā, tā saka smiltenietis, ainavu arhitekts Aigars Lauzis pēc četrus gadus ilgā veloceļojuma. Ceļotājs ar velosipēdu devās no Londonas līdz Stambulai un tālāk uz Irānu, Indiju, Ķīnu, Japānu. Četros gados pabūts kopumā 20 pasaules valstīs.

FOTO: Latvijas basketbola zvaigznes uzmundrina Bērnu slimnīcas mazos pacientus

Šonedēļ Bērnu slimnīcas mazie pacienti saņēma ļoti specifiskas zāles, kādas ārsti parasti nemēdz izrakstīt. Jo Kristaps Porziņģis, Dairis Bertāns, Jānis Blūms un citi ir nevis ķīmisku vielu savienojumi, bet gan izcili basketbola spēlētāji. Basketbola valstsvienība bērnu slimnīcā viesojās pirmo reizi, un noteikti daudziem pacientiem šī tikšanās kļūs par vienu no šīs vasaras jaukākajiem piedzīvojumiem.

Veloceļotājs Aigars Lauzis pēc desmit gadu prombūtnes atgriežas dzimtenē

Nupat Latvijā atgriezies Aigars Lauzis – ceļotājs, velobraucējs un ainavu arhitekts, kurš ar velosipēdu četru gadu laikā apceļojis lielu daļu pasaules. Jau pirms došanās ceļā viņš dzīvojis Londonā un tagad pēc kopumā 10 gadu prombūtnes atgriezies dzimtenē. Maršruts pa austrumu valstīm veidojies salīdzinoši nejauši – komunicējot ar cilvēkiem, kas norādījuši tālāko virzienu. Pats ceļotājs sevi sauc par Sprīdīti, kurš devies pasaulē laimi meklēt, un esot pienācis laiks doties uz laimīgo zemi – uz mājām.

Kārsavas novada Mežvidos ļauj sajust bišu vibrācijas

Vaira Šicāne no Kārsavas novada Mežvidiem jau piecus gadus nodarbojas ar biškopību. Šobrīd piemājas saimniecībā “Kalniņi” tiek ievākts medus, bišu maize, propoliss un gatavotas vaska sveces. Saimnieki ar bitēm ir aizrāvušies tik ļoti, ka pirms pāris gadiem uzbūvēja bišu namiņu, kurā iespējams būt kopā ar bitēm un sajust viņu radīto vibrāciju, kas spējot uzlabot cilvēka omu un pašsajūtu.

Uz dzīvi austrumu pierobežā atgriežas jaunās ģimenes

Gandrīz pašā Latvijas pierobežā, Kārsavas novada nelielajā Mērdzenes pagastā, iezīmējusies interesanta tendence. Tur uz dzīvi labprāt no ārzemēm un pilsētām atgriežas un paliek jauni cilvēki, ģimenes ar bērniem, kas līdztekus algotiem darbiem iekārto arī savas saimniecības.

Sergejs Smirnovs no ugunsnelaimes Londonā izglāba 11 cilvēkus

Mediju uzmanību Lielbritānijā saistībā ar Londonas ugunsnelaimi izpelnījies arī kāds puisis no Latvijas. Datorprogrammu inženieris no uguns izglāba 11 cilvēkus. Pats viņš nevēlas, lai tiktu saukts par varoni, tomēr vairums Lielbritānijas mediju viņu tieši tā arī nosaukuši.

Saruna ar Māru Zālīti viņas lauku mājās: Pie dabas es sevi izjūtu pilnīgāk

Esot laukos pie dabas, es sevi izjūtu pilnīgāk, atzīst dzejniece Māra Zālīte, par kuras pamata dzīvesvietu arvien vairāk kļūst viņas ģimenes lauku māja Tukuma novadā. Viņa tur arī raksta, un tieši šobrīd tur top lasītāju ļoti iemīļotā romāna „Pieci pirksti” otrās daļas nobeigums, ko grāmatas veidolā, iespējams, sagaidīsim gada nogalē.

«Zelta kāzu» jubilāri Reneslāči: Galvenais ir mīlestība

Pirms 50 gadiem vasaras vidū laulību noslēdza Juris Reneslācis un Malda Mierkalne. Viņu ģimenē izauguši deviņi bērni, un lielā radu saime joprojām turas cieši kopā. “Galvenais ir mīlestība,” tā saka Reneslāču pāris, kuri viens otru pamanījuši un iemīlējuši jau skolas laikā.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti